İKV GENEL SEKRETERİ VİZE TOPLANTISINA KATILDI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas 18 Şubat 2016 tarihinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen vize toplantısına katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu tarafından düzenlenen vize toplantıları farklı şehirlerimizde düzenleniyor. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV’nin TOBB Ve ECAS ile birlikte yürüttüğü Vize Şikayet Hattı hakkında bilgi verdi ve Türkiye-AB ilişkilerinde vize sorununu arka planına değindi.

Manisa TSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen TOBB-AB Vize Toplantısında Schengen vizesi uygulamaları hakkında bilgi verildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Meclis Başkanı Hayati Dolman, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar  Odaları Birlik Başkanı Hasan Geriter, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Tevfik Aslaner, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Manisa TSO Meclis Üyeleri ve Manisalı İşadamlarının katıldığı toplantıda Schengen Vizesi’nde yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntıların çözüm yolları konusunda yapılan çalışmalar anlatıldı.

Toplantının açış konuşması Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil tarafından yapıldı. Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmek için alınan Schengen vizesi  taleplerinde yaşanan sıkıntıların görüşüldüğü ve bu sıkıntılara çözüm yollarının anlatıldığı toplantıda konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, hala bu toplantılarla sorunlara çözüm önerileri aranmasından büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirerek, ‘Kıbrs Rum Kesimi’nin, Bulgaristan’ın,  Romanya’nın, eski Doğu Bloku ülkelerinin bile üyesi olduğu AB’ ye girememiş olmamız kabul edilemez’ dedi.

AB ülkelerindeki vize uygulamalarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Türkiye'nin AB ülkeleriyle ciddi anlamda bir ticareti olduğunu belirterek, vize uygulamalarına getirilecek kolaylıkların ikili ilişkileri, paralelinde de ticareti daha da artıracağını söyledi. Düzenlenen toplantının, vize uygulamalarında yaşanan sıkıntıları çözme anlamında bir yol haritası belirleyeceğini kaydeden Başkan Erbil, "Bu yol haritasının, iş adamlarımız başta olmak üzere AB ülkelerine yapılacak her türlü ziyarette Türk vatandaşlarının önüne engel teşkil eden vize uygulamalarını daha esnek hale getireceğini umut ediyoruz’ dedi.

Toplantıda Almanya İzmir Konsolosu Oliver Hansh ile İtalya Konsolosu Luigi Lannuzi vize başvuruları ile ilgili bilgi ve uygulamaları aktardı. AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi Jörg Dieter Köstinger ise Türkiye ve AB arasında Aralık 2013’te imzalanan Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması hakkında tanıtıcı bilgi verdi.  

Toplantının son bölümünde ise Manisa Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Mahmut Kargın’ın moderatörlüğünde katılımcıların soruları AB Delegasyonu heyeti tarafından cevaplandırıldı.

TOBB -  AB DELEGASYONU VİZE TOPLANTISI

18 Şubat 2016, Perşembe

MANİSA TİCARET VE SANAYİ ODASI

TASLAK PROGRAM

08.30-09.40

Ankara-İzmir (Anadolu Jet TK7004)

10.00-11.00

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na Transfer

11.00-11.30

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Görüşme

11.30-13.30

Öğle Yemeği ve Şehir Turu

13.30-14.00

Açılış Konuşmaları

  • Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası 
  • AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi

14.00-14.30

AB Üyesi bir Ülke Perspektifinden Türkiye’de Vize Kodu Uygulaması

  • AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi

14.30-15.00

Geri Kabul Anlaşması ve Vize Kolaylaştırılması Konusundaki Diyalogda Gelinen Son Durum

  • AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi 

15.00-15.30

Vize Şikayet Hattı: Türk Vatandaşlarının Schengen Vize Kuralları Uygulamaları Hakkındaki Görüşleri

  •  Çiğdem Nas, Genel Sekreter, İktisadi Kalkınma Vakfı

15.30-16.00

Soru/Cevap

16.30- 17:15

Manisa’dan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Transfer

17:45-19:00

İzmir – Ankara (Anadolu Jet TK7011)

 

 

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT