İKV GENEL SEKRETERİ GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROJE AÇILIŞ TOPLANTISINA KATILDI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas 17 Şubat 2016 tarihinde düzenlenen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Kurumsal Yapılanmasının Geliştirilmesinin Desteklenmesi (Faz II) Proje açılış toplantısına katıldı. ICPMD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi), İngiltere Büyükelçiliği ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğinde başlatılan proje ile Genel Müdürlüğün kurumsal kapasitesinin artırılması amaçlanıyor.

Toplantıda düzenlenen panelde konuşmacı olarak yer alan Nas, Aralık 2013 tarihinde imzalanan Türkiye-AB geri kabul anlaşmasının etkileri, vize serbestliği süreci ve 29 Kasım 2015 tarihinde üzerinde uzlaşılan Türkiye ve AB Mülteci Ortak Eylem Planı sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Nas, geri kabul anlaşmasının Haziran 2016 itibarıyla uyulamaya geçmesinin beklendiğini ve bu anlaşmanın etkin bir şekilde işletilebilmesi için Türkiye ve AB arasında yük paylaşımına gidilmesinin şart olduğunu belirtti. İKV Genel Sekreteri, geri kabul anlaşmasının uygulanması ile ilişkilendirilen vize serbestliği süreci için de hedef tarih olarak Ekim 2016’nın belirlendiğini, ancak bu tarihte vize zorunluluğunun kaldırılabilmesi için vize serbestliği yol haritasında yer alan 72 kriterin yerine getirilmesi gerektiğini hatırlattı.

ICMPD Doğu Bölgesi Direktörü Martijn Pluim’in moderatörlüğünde yapılan panele İKV genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın yanısıra, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Kavluk ve Göç Politikaları Merkezi Avrupa Bölümü Direktörü Elisabeth Collett katıldı. Panelde, son dönemde AB ve Türkiye arasında göç alanında yapılan anlaşmalara         (Geri kabul anlaşması, Vize serbestisi süreci ve ortak göç eylem planı) bağlı olarak gelişen ivme ve bu anlaşmaların bölgemizdeki göç yönetimi üzerindeki genel etkisi üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Proje Açılış Toplantısı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Kurumsal Yapılanmasının Geliştirilmesinin Desteklenmesi (Faz II)

Ankara, 17 Şubat 2015

Rixos Oteli, Ankara

Gündem (Taslak)

Proje Açılışı

13.30-14.00

Karşılama-Kayıt

14:00 – 14:45

Açılış Konuşmaları

Sn.Martijn PLUIM –  Doğu Bölgesi Direktörü, ICMPD

Sn.Richard Moore – Birleşik Krallık Büyükelçisi

Sn Atilla TOROS –   Göç İdaresi Genel Müdürü

14.45-15.00

Projenin sunumu

Tamer KILIC – Proje Yöneticisi, ICMPD

15.00 – 16.45

 

 

 

 

 

Panel :

Konu:  Son dönemde AB ve Türkiye arasında göc alanında yapılan anlaşmalara         (Geri kabul anlaşması, Vize serbestisi süreci ve ortak göc eylem planı) bağlı olarak gelişen ivme ve bu anlaşmaların bölgemizdeki göç yönetimi üzerindeki genel etkisi üzerine değerlendirmeler.

 

Tematik tartışma konusu : Bu anlaşmalardan oluşan ivme göçmenler, AB ve Türkiye’nin yarari ícin nasil kullanilabilir ve  olasi rískler nasil önlenebilir?

 

Panel Yöneticisi : Martijn PLUIM, ICMPD

 

Panelistler  :

Elisabeth Collet, Direktör Göç Politikaları Enstitütüsü Avrupa (MPI Europe)

Prof Nuray EKŞİ-Yeditepe Üniversitesi

Doç Dr Çiğdem NAS-Secretary General  Iktisadi Kalkınma Vakfı-(IKV)

İbrahim KAVLUK, Genel Koordinator, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği

 

16:45 – 17.30

Resepsíyon

 

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT