İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU’DAN DENGELİ TÜRKİYE RAPORU ÇAĞRISI

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 16 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu’nda ele alınması öngörülen ve Hollandalı Avrupa Parlamenteri Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

Raporda yer alan ifade özgürlüğü ve bağımsız medya vurgularının doğru olduğunu belirten Zeytinoğlu, Türkiye’nin kalkınma ve demokratikleşmesinde basın ve ifade özgürlüğünün olmazsa olmaz şartlar olduğunu ekledi. Zeytinoğlu rapordaki hukukun üstünlüğü vurgusunun da önemli olduğunu ve Türkiye’nin bu alanlarda sorunlarını aşmasına destek için 23 ve 24üncü başlıkların önündeki siyasi engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini ekledi. İKV Başkanı, “eğer AB Türkiye’ye yönelik niyetlerinde samimi ise, o zaman 23 ve 24üncü başlıkların açılması için gerekli adımları bir an önce atar” dedi.

Raporda Güneydoğudaki durum ve terörle mücadele hakkındaki bölüm ile ilgili olarak Zeytinoğlu şunları söyledi:

“Raporda Güneydoğudaki durumun endişe kaynağı olduğu belirtilirken, terörle mücadelenin Türkiye’nin meşru hakkı olduğunun belirtilmesi önemlidir. Rapor PKK’nın şiddete başvurması ve güvenlik güçleri ve sivillere saldırılarını da kınamaktadır. AB’nin terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olmasını bekliyoruz. Hiç kuşkusuz, Güneydoğu’da yaşananlar, yani hendekler, silah yığınakları, bombalamalar ve saldırılar, herhangi bir AB üyesi ülkede olsaydı, Avrupalı dostlarımız güvenliği ve devlet otoritesini sağlamak için en sert önlemleri almaktan kaçınmazlardı.”

İKV Başkanı raporda yer alan, Güneydoğuda güvenlik sağlanırken insan hakları ve hukuk devletine saygının ön plana alınması vurgusunun yerinde olduğunu belirtirken, bir an önce ateşkes sağlanması ve çözüm sürecine dönülmesi çağrısına da değindi ve bölgede barışın sağlanması ve çözüm sürecine dönülebilmesinin, ancak PKK’nın şiddeti terk etmesi ve silah bırakması sonrasında mümkün olabileceğini hatırlattı.

İKV Başkanı Zeytinoğlu, raporun Suriyeli mülteciler ile ilgili kısmını da yorumladı. Zeytinoğlu, raporda Türkiye’nin mültecilere yönelik açık kapı politikasının takdirle karşılanmasının yerinde olduğunu, bunun yanında, mültecilerin durumunun iyileştirilmesi için AB’nin yük paylaşımı konusunda daha aktif olması ve sorunun çözümünde etkin bir şekilde yer almasının gerektiğini de ekledi.

Son olarak Ayhan Zeytinoğlu, İKV’nin Komisyon görüşmeleri sonrasında AP Genel Kurulu’nda ele alınacak olan raporun izleyeceği süreci yakından takip edeceğini belirtti ve raporun Türkiye’nin yeniden canlanan AB sürecini destekleyici ve teşvik edici olmasını beklediğini ekledi.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT