TÜRK-FRANSIZ-ALMAN KIŞ ÜNİVERSİTESİ PROGRAMI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Üç ülkeden öğrencileri bir araya getiren Türk-Fransız-Alman Kış Üniversitesi programı Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Universite Paris Ouest-Nanterre La Defense ve Friedrich Alexander Universitat Erlangen-Nürnberg Üniversiteleri işbirliğiyle düzenlenen, Türk-Fransız-Alman Kış Üniversitesi programı, 10-17 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Programda şirketler hukuku, sermaye piyasası hukuku, arabuluculuk, anayasa hukuku, iş hukuku, yatırım tahkimi, uluslararası ticari tahkim, çevre hukuku, AB hukuku, rekabet hukuku konularında atölye çalışmaları ve tartışmalar yapıldı.

Erlangen-Nürnberg ve Bordeaux üniversiteleri öğretim üyesi Prof. Dr. Robert Freitag, -Erlangen- Nürnberg  Üniversitesi’nden Prof. Dr. Klaus Ulrich Schmolke, Prof. Dr. Jochen Hoffmann, Dr. Müh. Christine Schneider, Prof. Dr. Angelika Emmerich-Fritsche, Prof. Dr. Jochen Hoffmann, Paris Ouest Nanterre La Defense Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. Stephanie Dijoux, Prof. Dr. Otmar Seul, Prof. Dr. Jean Marc Thouvenin, Prof. Dr. Eric Millard, Potsdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tobias Letti ile Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Prof. Dr. Nami Barlas, Prof. Dr. Yaşar Gürbüz, Prof. Dr. Abdülkadir Arpacı ve Prof. Dr. Ali Cem Budak programa katıldı.

Öğretim üyelerinin çeşitli sunumlar gerçekleştirdiği programda, Fransız ve Alman öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri bir dizi atölye çalışmasında karşılıklı araştırma ve görüşlerini derinlemesine paylaştı.

Programın kapanış bölümünde bir konuşma gerçekleştiren İktisadi Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Türkiye-AB İlişkilerinde son durum hakkında katılımcılara bilgi verirken, Türkiye’nin AB üyeliği hedefinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti. Sürecin özellikle GKRY’nin tek taraflı olarak AB’ye üye olarak kabul edilmesi ve Fransa’da Sarkozy faktörü nedeniyle sekteye uğradığının altını çizen Prof. Dr. Kabaalioğlu, Fransa’da François Hollande’ın Cumhurbaşkanı olması ile bazı başlıkların açılabilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.  Prof. Dr. Kabaalioğlu, AB’ye göç akınının hızla artması neticesinde yaşanan mülteci krizinin, Türkiye’nin AB’ye aday ülke olduğunu yeniden hatırlatarak, ilişkilerde yeni bir döneme girilmesine yol açtığını sözlerine ekledi.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT