İKV’NİN İFTAR DAVETİNE AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ VOLKAN BOZKIR KATILDI

İKV’NİN İFTAR DAVETİNE AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ VOLKAN BOZKIR KATILDI

İKV’nin 3 Temmuz 2015 tarihinde, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen iftar davetinde bu yıl 50’nci yılını kutlayan İKV’nin çalışmaları ve Türkiye’nin AB üyelik süreci ele alındı.

İftar davetine, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın yanı sıra, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei, Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach, Belçika Başkonsolosu Henri Vantieghem ve İspanya Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz başta olmak üzere yabancı misyon temsilcileri; İKV Kurucu Kurumlarından İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İKV Mütevelli ve Destekçi kurum temsilcileri; İKV eski Başkanı Davut Ökütçü, İKV Yönetim Kurulu üyeleri, basın mensupları ve seçkin davetliler katıldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır İKV’nin iftar davetinde gerçekleştirdiği konuşmada, İKV’nin 50’nci yılını geride bıraktığına dikkat çekerek, bu dönemin aynı zamanda 52’nci yılını tamamlayan Türkiye-AB ilişkilerinde de önemli bir dönemi yansıttığını vurguladı. AB üyelik sürecinin Türkiye kadar uzun süren başka bir ülke bulunmadığını kaydeden AB Bakanı Bozkır, bu sürecin Türkiye’nin kararlılığını, toleransını ve sabrını teyit ettiğini ifade ederek, İKV’nin de çalışmalarını aynı sabır ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti ve İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan’a çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

7 Haziran genel seçimlerinin Türkiye’de demokrasinin gücünü ve kredibilitesini teyit ettiğini ifade eden AB Bakanı Bozkır, milletin mesajının iktidarı tek partiye vermemek yönünde olduğunu belirtti ve koalisyon çalışmalarından umutlu olduğunu dile getirdi.

AB Bakanı Bozkır, Türkiye’de hangi hükümet kurulursa kurulsun AB’nin stratejik bir hedef olmaya devam edeceğini kaydetti ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinde elde ettiği kazanımlara değindi. AB sürecinde Türkiye’de 2 bin yasanın değiştiğini, önemli demokratik reformların gerçekleştiğini, sivil toplumun güçlendiğini ve Türkiye’nin bir hukuk devleti niteliğine kavuştuğunu belirtti.

AB Bakanı Bozkır, AB’nin karşı karşıya kaldığı mevcut ekonomik sıkıntılar, göç ve bölgesel istikrarsızlık gibi tehditlerin, Türkiye ile işbirliği yapılmadan üstesinden gelinemeyeceğini vurguladı. Radikalizm ve terörizmin bir araya gelerek AB için büyük tehdit oluşturduğunu belirten AB Bakanı Bozkır, çözümün AB’nin içine kapanmasıyla değil yeni kültürlere açılması ve “öteki” gibi kavramların azaltılması ile mümkün olacağını kaydetti. Bu konuda da en büyük dostunun ve ortağının Türkiye olacağını ifade etti.

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei İKV’nin iftar davetinde gerçekleştirdiği konuşmada, bu davetin Türkiye’nin AB üyelik sürecine olan bağlılığının bir göstergesi olduğunu kaydetti ve Türkiye’nin AB’ye güçlü ve dinamik ekonomisi ile yapacağı katkılara değindi. Romanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğinin en güçlü destekçilerinden biri olduğunu belirten Büyükelçi Radu, Türkiye’nin AB üyeliğinin yakın zamanda gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi.

50’nci yılını kutlayan İKV’nin adının önüne yakın zamanda “Türkiye-AB” ifadesinin eklenmesi temennisinde bulunan Büyükelçi Onofrei, İKV’nin çalışmalarında başarılar diledi.

Büyükelçi Onofrei konuşmasında ayrıca Türkiye’nin Avrupa’da en gelişmiş altyapıya sahip ülkelerden biri olduğunu belirtti ve AB’ye ve güçlü ekonomisiyle bölgesel ekonomiye önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki önemine değinen Büyükelçi Onofrei, Romanya ile Türkiye’nin aynı zamanda Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü kapsamında işbirliği yaptıklarını belirtti.

Büyükelçi Onofrei konuşmasını tamamlarken Türkiye’nin AB’deki haklı yerini alması temennisinde bulundu.

İKV’nin iftar davetinde açış konuşmasını gerçekleştiren İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, konuşmasında, Ocak 2014 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve gelmesinden bu yana, İKV’nin gerçekleştirdiği yayın, araştırma ve proje faaliyetleri ile üst düzey ziyaretler hakkında bilgi verdi. İKV Başkanı Vardan, 1965 yılında kurulan “Türkiye’nin AB uzmanı” İKV’nin, 9 Mayıs Avrupa Günü’nde,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlikle 50’nci yılını kutladığını kaydetti ve bu kapsamda İKV tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Kamuoyunda AB Desteği ve Avrupa Algısı” araştırmasının sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.

İKV’nin öncelikli çalışma alanlarında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren İKV Başkanı Vardan, Türkiye’nin AB müzakere sürecine yönelik olarak, İKV’nin açılan ve açılamayan fasıllardaki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürdüğünü ve müzakere sürecindeki tıkanıklıkları aşmaya yönelik önerilerde bulunduğunu kaydetti. İKV Başkanı Vardan, Gümrük Birliği, TTYO ve STA’lar konusunda, Gümrük Birliği’nin revizyonu sürecinde Türk iş dünyasının istek ve önerilerinin Türkiye’de ve AB’deki çevrelere iletildiğini ve Türkiye’yi etkileyen STA’lara ilişkin görüş oluşturmak üzere “STA Bilgi ve Kapasite Merkezi”nin İKV öncülüğünde oluşturulduğunu belirtti. Vize ve Geri Kabul Anlaşması Süreci konusunda, İKV’nin, Türkiye ile AB arasında başlatılan vize serbestliği diyaloğu ve geri kabul sürecini yakından takip ettiğini belirten Vardan, sivil toplum ve kamuoyunun AB konusunda bilgilendirilmesi amacıyla da önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti.

İKV’nin, Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı kapsamındaki açılım gruplarından sivil toplumu temsil eden C-20’nin yönlendirme komitesinde yer aldığını kaydeden Vardan, C-20 gündeminin ve G-20’ye sunulacak tavsiyelerin oluşturulmasına katkıda bulunduğuna ve İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay’ın C-20 Başkanı olarak görevlendirildiğine dikkat çekti.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hükümete, AB Bakanlığı’na, başta TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar olmak üzere İKV kurucu, mütevelli ve destekçi kurum başkanlarına İKV’ye verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sunan İKV Başkanı Vardan, İKV’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin AB süreci doğrultusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edeceği mesajını verdi.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT