BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN`IN, G20 AÇILIM GRUPLARININ YÖNETİCİLERİYLE KOORDİNASYON TOPLANTISI

G20 Türkiye Dönem Başkanlığı çalışmaları çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 Açılım Gruplarının yöneticilerinin katılımıyla 4 Haziran 2015 tarihinde bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya Türkiye’nin G20 Şerpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, İş-20 (B20) ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Emek-20 (L20) ve TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Düşünce-20 (T20) Başkanı ve TEPAV İcra Direktörü Dr. Güven Sak, Sivil Toplum-20 (C20) Yürütme Kurulu Başkanı ve İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay, Gençlik-20 (Y20) ve YCDC (Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Komisyonu) Başkan Yardımcısı Serpil Meto ile Türkiye’nin girişimleriyle G20 ülkeleri tarafından bu sene oluşturulmasına karar verilen yeni açılım grubu Kadın-20’nin (W20) Başkanı ve KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Onur Kurulu Üyesi Gülden Türktan katıldı. Toplantıya ayrıca İKV Genel Sekreteri ve C20 Kapsayıcı Büyüme Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Nas ile İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve C20 Türkiye Şerpası Melih Özsöz de iştirak etti.

G20 Açılım Grupları, farklı alanlarda faaliyet gösteren hükümet dışı kuruluşların G20 çalışmalarına katkı sağlamaları, G20 gündemindeki konulara ilişkin görüş ve önerilerini kurumsal ve düzenli bir çerçevede paylaşmalarına imkân verilmesi amacıyla G20 ülkelerinin tümünden temsilcilerin katılımıyla teşkil edilmiş gruplardır.

G20 Dönem Başkanlığı’nı 2015 yılı boyunca yürütecek olan Türkiye, Açılım Gruplarının gerek G20 ile gerekse kendi aralarında yakın koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmalarına büyük önem veriyor. Nitekim önde gelen ulusal kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından başkanlıkları yürütülen G20 Açılım Grupları, G20 Türkiye Dönem Başkanlığı’nın “Kapsayıcılık, Yatırım ve Uygulama” olarak özetlenen öncelikleri doğrultusunda yürütülen çalışmalara etkin katkı sağlıyor. Söz konusu çalışmalar, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek Antalya Zirvesi’yle sonuçlanana dek G20 Açılım Gruplarıyla yakın işbirliği ve istişare içinde sürdürülecek.

Bu çerçevede G20 Açılım Grupları, gerek ülkemizde düzenledikleri toplantı ve etkinliklerle, gerek yurtdışında yabancı muhataplarıyla işbirliği içinde gerçekleştirdikleri faaliyetleriyle ülkemizin G20 Dönem Başkanlığı öncelikleriyle uyumlu ve G20 çalışmalarını destekleyici şekilde faaliyetlerine devam ediyorlar.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT