TÜRKİYE SEÇİMLERE İLERLİYOR: 7 HAZİRAN’A DOĞRU SİYASİ PARTİLERİN AB POLİTİKASI

Türkiye’de genel seçimlere sayılı gün kaldı. Seçim öncesinde kıyasıya bir yarış içine giren siyasi partilerin, farklı alanlardaki görüş ve projelerini kapsamlı şekilde ortaya koyan seçim beyannameleri Nisan ayı itibariyle açıklanmaya başladı.  

Bilindiği üzere, siyasi partilerin seçimleri kazanmaları durumunda ekonomik büyümeden çevre politikalarına uzanan geniş bir yelpazede hayata geçirmeyi öngördükleri reformları ortaya koyan seçim beyannameleri, son yıllarda kamuoyu tarafından da dikkatle takip ediliyor. Her seçim döneminde tüm siyasi partilerin beyannamelerinde istisnasız tartışılan ve kamuoyunun gündeminde yer işgal eden konulardan başında ise, hiç şüphesiz  dış politika öncelikleri ve AB üyeliğine ilişkin tutumları geliyor. Her ne kadar Türkiye'nin AB üyelik hedefi kamuoyunda ve siyasette hak ettiği ilgiyi göremese de, seçim beyannamelerinde bu konuya rastlamak mümkün. 

Peki, önümüzdeki dört yıl için Türkiye’nin geleceğini belirlemeye aday parti veya partiler, Türk dış politikasında ne gibi öncelikleri benimsiyor?  Söz konusu öncelikler arasında Türkiye'nin AB üyelik hedefi ne derece yer alıyor? İKV Uzman Yardımcısı Büşra Çatır ve İKV Uzmanı Gökhan Kilit tarafından hazırlanan değerlendirme notunda, bir önceki dönemde TBMM’de temsil edilen dört siyasi partinin seçim beyannamelerinde yer alan dış politika öncelikleri ve AB üyeliğine ilişkin hedefleri incelenerek partilerin gelecek dönem için öngördükleri politikaların bir analizi yapılıyor.

“Türkiye Seçimlere İlerliyor: 7 Haziran’a Doğru Siyasi Partilerin AB Politikası” (No: 132) başlıklı değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT