AB BAKANI BOZKIR:“İKİ BUÇUK SENE SONRA TÜM VİZELER KALKMIŞ OLACAK”

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ VOLKAN BOZKIR:

“İKİ BUÇUK SENE SONRA TÜM VİZELER KALKMIŞ OLACAK”

9 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen İKV'nin Kuruluşunun 50. Yılı Etkinliğinde konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu tarafından 1915 olaylarına yönelik alınan kararın hukuki olmadığı yönünde AB Adalet Divanı tarafından 2003'te alınmış bir karar bulunduğunu belirterek, "Eğer bu şekilde, sürekli Türkiye'yi rahatsız edecek, Türkiye'nin hak etmediği ifadelerle kararlar çıkartacak olursa, bunun ne ilişkilerimize ne Avrupa Parlamentosu'na faydası olacaktır" dedi.

“GÜMRÜK BİRLİĞİNDE 300 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Gümrük Birliği'nin, Türkiye ile AB arasında önemli bir ilişki olduğunu belirten Bozkır, şöyle devam etti:"Şu an 150 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Bunu güncelleştirme kararı aldık ve önümüzdeki Ocak ayında, tarım, hizmetler ve kamu alımları dahil edilerek, yaklaşık 300 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Bizi çok rahatsız eden 20 sene önceki anlaşmada, ya unutulan ya da gerçekleştirilemeyen, AB'nin 3. ülkelerle bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun otomatik olarak Türkiye'ye uygulanmaması keyfiyeti de bu tercih ettiğimiz maddeyle umarım Türkiye için sorun olmaktan çıkacak ve AB ile ABD arasında imzalanacak TTIP anlaşmasına otomatik olarak yansıyabilecek bir madde haline gelecektir."

“İKİ BUÇUK SENE SONRA TÜM VİZELER KALKMIŞ OLACAK”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, AB ile Türkiye arasındaki vize şartları nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını ve bu durumun 1980 darbesine dayandığını anlattı. Bozkır, şimdi ise bunu kaldırmaya çalıştıklarını kaydederek, "Bu konuda önemli müzakereler yapıldı. Vizelerin tamamen kaldırılmasını bir anlaşmaya bağlayan formül içinde ilerliyoruz. 2,5 sene sonra tüm vizeler kalkmış olacak. Eğer kalkmazsa, yeni gümrük antlaşmasını ondan sonraki 6 ay içinde feshetme hakkımız var. Böyle bir şey olmayacak ama bu konu bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

   
   
   

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT