BAŞKAN VARDAN ICCI 2015’TE AÇIŞ KONUŞMASI YAPTI

İKV ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan 6 Mayıs 2015 tarihinde 21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın (ICCI) açılış oturumunda bir konuşma yaptı. Başkan Vardan açılış oturumunun ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Dönem Değerlendirmesi Özel Oturumunun da oturum başkanlığını üstlendi.

Başkan Vardan konuşmasında Türkiye–AB ilişkilerinde enerjinin önemini vurgulayarak, enerji sektöründeki ilişkilerin güçlendirilmesinin her iki tarafın da çıkarına olduğunu belirtti. Son yıllarda komşu coğrafyalarda yaşanan jeopolitik gelişmelerin Avrupa’nın enerji arz güvenliği için Türkiye’nin ne kadar vazgeçilmez bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Vardan Türkiye’nin enerji alanında AB müktesebatına uyum çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi. Türkiye’nin AB ile enerji alanındaki ortaklığını ileri bir noktaya taşımasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vardan, TANAP’ın AB’nin son dönemde üzerinde ısrarla durduğu, Enerji Birliği belgesinde de vurguladığı Güney Gaz Koridoru’nun en önemli parçası olduğunu belirtti. Vardan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye, güvenli ve istikrarlı yapısı ile enerji alanında AB’nin önemli bir ortağı olmayı sürdürmektedir. Sonuçta, bugün tüm dünya, Türkiye’nin enerjide giderek daha etkili bir aktör olduğunu konuşurken, ortak çıkarı doğrultusunda siyasi sorunları aşıp da enerji başlığında müzakereleri açamayan bir AB ile karşı karşıyayız.”

Enerji başlığında müzakerelerin açılamaması konusunda AB’ye yönelik eleştirilerini dile getiren Başkan Vardan,  Türkiye ile enerji alanında işbirliğinin öneminin sadece kağıt üzerinde teyit etmenin yeterli olmadığı uyarısında bulunarak, enerji faslı gecikmeksizin müzakerelere açılması çağrısını yineledi.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT