AB`DE İŞ ÇEVRELERİNİN GÜNDEMİ VERİ GÜVENLİĞİ

12-13 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Adalet ve İçişleri Konseyi Toplantısı’nda, AB Adalet ve İçişleri Bakanları, kişisel verilerin korunması alanında AB çapında geçerli bir denetim mekanizmasının kurulmasına (tek durak mekanizması) ve veri akışında AB’nin denetimi tek elden yürütmesine karar verdi. Kurulması öngörülen tek durak mekanizmasıyla, eğer AB üye devletlerin birinde kayıtlı olan bir şirket örneğin bir İspanyol şirketi, başka bir AB ülkesindeki kişilere ilişkin verileri hukuka aykırı şekilde kullanırsa, kişilerin bu İspanyol şirketine karşı hukuki işlem başlatabilmeleri için İspanya’ya gitmeleri gerekmeyecek; kendi ülkelerindeki yetkili kuruma başvurmaları yeterli olacak.

Türkiye’deki duruma bakıldığında, yakın geçmişte bu alanda atılan somut adımların sınırlı kaldığı ve etkin bir denetim mekanizması kurulması yönünde ne yazık ki “hiç” adım atılmadığı görülüyor. Türkiye'nin, AB'ye Katılım için Ulusal Eylem Planı'nda da öncelikli olarak yer alan; katılım müzakereleri ve vize serbestliği diyaloğunun da önemli kriterleri arasında sayılan kişisel verilerin korunması konusunda 2015 yılı sona ermeden gerekli adımlar atması gerekiyor.

Konuya ilişkin İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran tarafından hazırlanan "Kişisel verilerin korunmasında Avrupa tek durak mekanizmasını tartışıyor peki ama Türkiye?" başlıklı değerlendirme notuna ulaşmak için tıklayınız.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT