AP BAŞKANI MARTIN SCHULZ’UN ZİYARETİNE İLİŞKİN İKV BASIN DUYURUSU

İKV BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN:
“SCHULZ’UN TÜRKİYE’NİN AB ADAYLIĞINA VURGU YAPMASI ÖNEMLİDİR”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un ziyareti, seçim ortamına giren ülkemiz açısından önemlidir. Dünyanın tek doğrudan seçilen uluslarüstü Parlamentosu olan Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın seçimler öncesine rastlayan ziyareti, AB’nin demokrasi ve halkın iradesine verdiği değeri ve desteği teyit etmektedir.

Schulz’un yanında Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Anne Brasseur’ün de Türkiye’ye gelmesi kritik bir mesaj içermektedir. Avrupa’nın iki demokratik kurumunun en üst düzey temsilcileri Türkiye’nin Avrupa değerleri doğrultusunda ilerleyişine devam etmesi arzularını vurgulamıştır.

Ziyareti öncesinde Schulz Türkiye’nin AB’nin kilit bir stratejik, siyasi ve ekonomik partneri olmasının ötesinde, AB üyeliğini hedefleyen bir aday ülke olduğunu hatırlatmıştır. Schulz, bu adaylığı ciddiye aldığını belirtmiş ve AB ve Türkiye arasında karar alıcılar, parlamenterler ve sivil toplum düzeyinde sürekli diyaloğun önemine dikkat çekmiştir.

Schulz’un gerçekleştirdiği görüşmelerde ele alınan konular –Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmeler, Suriyeli sığınmacılar, Türkiye’de reform süreci, vize liberalizasyonu, Kıbrıs görüşmeleri-, Türkiye ve AB’nin ne kadar ortak yarar ve işbirliği alanını paylaştığını bir kez daha ortaya koymaktadır.

Schulz’un Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır ile gerçekleştirdiği görüşmelerde gündeme gelen ekonomik ve parasal politika ile ilgili 17 numaralı faslın açılması, kuşkusuz ki Türkiye’nin AB katılım müzakerelerine yeni bir soluk getirecektir. Kıbrıs’ta yeniden başlaması muhtemel olan görüşmelerin, Kıbrıs sorunu ile ilgili blokajların kaldırılmasına yol açması ve müzakere sürecinin hız kazanması en büyük umudumuzdur.
 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT