BAŞKAN VARDAN’IN SLOVENYA, SLOVAKYA VE ROMANYA ZİYARETLERİ

İKV ve DEİK Başkanı Vardan, 30 Mart - 1 Nisan 2015 tarihlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya düzenlediği resmi ziyarete eşlik etti.

Slovenya’nın 2020 Hedeflerinde Öncelikli 3 Ülkeden Biri Türkiye Olacak

Türkiye-Slovenya İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Zdravko Pociivalsek, Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Samo Hribar Milic, İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın katılımları ile 30 Mart 2015 tarihinde Slovenya’da gerçekleşti.

İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Slovenya’nın, Türk ihraç mallarının Avrupa pazarına ulaştırılmasında transit ülke olduğunu söyledi. Slovenya’nın Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu belirten Vardan, “Türk iş dünyası olarak Slovenya’nın son 10 yıldaki hızlı ekonomik büyümesini, küresel piyasaya ve Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonunu yakından takip ediyoruz.  2014 yılında 1 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkan ikili ticaret hacmimizden cesaret alarak Güney Avrupa’nın model ülkesi Slovenya ile tüm alanlarda güçlü ve çeşitlendirilmiş ekonomik ilişkiler tesis etmek istiyoruz” dedi.

Başkan Vardan, Slovakya’daki Toplantıda Potansiyel İşbirlikleri ve Yatırım Olanaklarını Ele Aldı.

Türkiye-Slovakya İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Slovakya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Miroslav Lajcák, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın katılımları ile 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleşti.

Türkiye-Slovakya İş Forumu toplantısında konuşan Başkan Vardan, Türkiye ve Slovakya arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin önemine değindi. Toplantıda, Başkan Vardan, şunları söyledi: “Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Slovakya ile yakın siyasi ilişkilerimizi güçlü ekonomik ilişkiler ile taçlandırmak istiyoruz”.  Konuşmasında, Başkan Vardan, Slovakya ve Türkiye arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın yenilenerek yürürlüğe girmesi ile iki ülke arasında yatırımların arttığına dikkat çekti. Başkan Vardan ayrıca, önümüzdeki dönemde, Türkiye ve Slovakya’nın özellikle müteahhitlik hizmetleri, enerji üretimi, nakli ve ticareti, otomotiv ve yedek parça imalatı, savunma ekipmanları, elektrik ürünleri ve telekomünikasyon gibi alanlarda ortak projeler gerçekleştirmesi yönündeki beklentileri açıkladı.

Başkan Vardan Romanya ile Rekabet Etmek Yerine, İşbirliği Yaparak Ticaret Hacmimizin Artırılmasının Önemini Vurguladı

Türkiye-Romanya İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Romanya Ekonomi, Ticaret ve Turizm Bakanı  Mihai Tudose, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Daraban,  İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın katılımları ile 1 Nisan  2015 tarihinde Bükreş’te gerçekleşti.

Romanya’nın dönüşümünün, ekonomik ve siyasi atılımlarının Türkiye’ye heyecan verdiğini belirten Vardan, Balkanların en büyük iki ülkesi olan Türkiye ve Romanya arasında fiziki bir sınır olmasa da Romanya’yı Karadeniz üzerinden komşu ülke olarak gördüğünü ifade etti.  Gümrük Birliği ile ivme kazanan ekonomik ilişkilerin önemli başarılara imza attığı vurgulayan Başkan Vardan, Türkiye’nin Balkanlardaki en büyük ticari ortağının Romanya olduğunu kaydetti. Toplantıda, Başkan Vardan, şunları söyledi: “Güneydoğu Avrupa ekonomisinin merkezi olma potansiyeli olan Romanya ile rekabet yerine işbirliğini esas alan, güçlü ve çeşitlendirilmiş bir ekonomik işbirliği tesis etmek istiyoruz. Romen muhataplarımızın da aynı idealleri bizlerle paylaştığını görüyoruz.”

İKV ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası(CCIR)  Başkanı Mihai Daraban arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT