TÜRKİYE-AB ÜST DÜZEY ENERJİ DİYALOĞU BAŞLIYOR

Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 16 Mart 2015 tarihinde ortak bir taslak deklarasyon yayımlayarak Türkiye-AB Üst Düzey Enerji Diyaloğu’nu başlattıklarını duyurdular. Bilindiği üzere Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz ay Türkiye’ye taraflar arasındaki enerji işbirliğinin artırılması önerisi yapılmış, konu 12 Şubat 2015 tarihinde Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında da gündeme gelmişti. Maroš Šefcovic ülkemize gerçekleştirdiği 16-17 Mart tarihli resmi ziyaret sırasında açıklanan taslak deklarasyon Türkiye’nin Orta Doğu ve Kafkas Bölgesi’ndeki enerji kaynakları ile Avrupa pazarı arasında doğal bir enerji köprüsü ve enerji merkezi olmasına vurgu yapıyor. Türkiye’nin hem aday ülke olarak de AB’nin enerji güvenliğine önemli katkılar sağlayan bir ülke olarak enerji alanındaki AB müktesebatına uyum sağlanması hususunda önemli bir ilerleme kaydettiğine dikkat çeken belgede Üst Düzey Enerji Diyaloğu kapsamında tarafların yılda en az bir kere bakanlar düzeyinde bir araya geleceği belirtiliyor.

Deklarasyonda ayrıca Türkiye-AB Üst Düzey Enerji Diyaloğu’nun AB müzakere sürecine alternatif teşkil etmeyeceği, tam aksine süreci tamamlayacağı ve destekleyeceği ifade edildi.

AB’nin Türkiye gibi enerji işbirliği açısından önemli ülkelerle ortaklığını geliştirmesi hususu 25 Şubat 2015 tarihinde açıklanan Enerji Birliği’ne ilişkin Komisyon Tebliğ’de yer alıyor. Deklarasyon metninin tamamına buradan erişmek mümkün. https://ec.europa.eu/commission/2014-2019/sefcovic/announcements/turkey-eu-high-level-energy-dialogue-eu-turkey-strategic-energy-cooperation_en. Konuyla ilgili İKV basın açıklamasına ise buradan erişilebilir.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT