VİZESİZ SEYAHATTE TÜRK PASAPORTU 4 BASAMAK ATLADI

Amerikalı hukuk şirketi Henley & Partners tarafından her yıl düzenli olarak yayımlanan Vize Kısıtlamaları Endeksi (Visa Restriction Index) dünya farklı ülkelerinin pasaportlarını sıralamaya devam ediyor.

Henley & Partners ile Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) işbirliğinde, Mayıs 2014 verileri temel alınarak, dünya üzerinde 193’ü Birleşmiş Milletler üyesi, 199 ülke pasaportu üzerinden yapılan araştırma ülke pasaportlarını, diğer ülkelerin tanıdığı vizesiz giriş-çıkış hakkına göre sıralıyor.

2014 yılı verilerine göre dünyada en fazla ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip ülkeler: Finlandiya, Almanya, İsveç, ABD ve İngiltere. Bu ülke vatandaşları, pasaportları ile dünyanın 174 ülkesine vizesiz şekilde giriş-çıkış yapabiliyorlar. Afgan vatandaşları ise, geçen yıl olduğu gibi sadece 28 ülkeye vizesiz giriş hakkı ile listenin en alt sırasında bulunuyor.

Vize Kısıtlamaları Endeksi 2014’e göre Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildikleri ülke sayısı 100 ve bu rakamla Türkiye, listede 38’nci sırayı Rusya ile paylaşıyor. Geçen sene ile kıyaslandığında Türkiye sıralamada 4 basamak yukarı çıkmış durumda. Geçen yıl Türk pasaportu, 94 ülkenin sağladığı vizesiz giriş hakkı ile listede St. Lucia adaları ile 42’nci sırada bulunuyordu.

Vize Kısıtlamaları Endeksi 2014’e göre:

  • Dünyanın en güçlü pasaportuna sahip 5 ülkenin 4’ü AB üyesi (Finlandiya, Almanya, İsveç, İngiltere).

  • AB üyesi 18 ülke, listenin ilk 10 sırasında yer alıyor ve bu ülke pasaportlarına sahip kişiler dünya üzerinde en az 162 ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip.

  • AB içerisinde vatandaşlarına en az sayıda vizesiz seyahat imkanı sağlayan pasaport ise Hırvatistan. Listenin 22’nci sırasındaki Hırvat pasaportu,138 ülkeye vizesiz seyahat imkanı veriyor.

  • AB aday ülkeleri İzlanda, Sırbistan ve Makedonya, sıralamada Türkiye’nin önünde bulunuyor. Aday ülkelerden Arnavutluk ise 91 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan pasaportu ile Türkiye’nin arkasında.

  • Rusya dışında tüm G-8 ülkeleri listenin ilk 3 sırasında bulunuyor ve bu ülke vatandaşları neredeyse dünyanın her ülkesine vizesiz şekilde seyahat edebiliyor.

  • G-20 ülkeleri arasında Türkiye, vizesiz seyahat sıralamasına göre 5 G-20 ülkesinin önünde (Güney Afrika, Suudi Arabistan, Endonezya, Hindistan, Çin).

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz şunları söyledi: “Söz konusu araştırmanın verilerini dünyanın sahip olunabilecek “en güçlü” ve “en zayıf” pasaportları şeklinde yorumlamak mümkün. Bu çerçeveden bakıldığında, üyelik müzakerelerini sürdürdüğümüz AB üye ülkelerinin pasaportları, dünyanın en güçlü pasaportları arasında yer alıyor. Türk pasaportu ise, araştırmaya göre 100 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlıyor ve 38’nci sırada yer alıyor. Geçen sene Türk pasaportu, vizesiz seyahat imkanı sağladığı 94 ülke ile 42’nci sıradaydı. Bu yıl Türkiye 4 sıra ilerlemiş durumda”.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkeler arasında Tükiye’nin ciddi ticari ortağı olma potansiyeli taşıyan ülke sayısının azlığına dikkat çeken Özsöz, Türk vatandaşları için vizesiz seyahati şöyle değerlendirdi: “Dışişleri Bakanlığı’nın Türklerden vize istemeyen ülkeler listesinde de benzer bir sonuç var. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Türk vatandaşları, Güney Amerika, Kuzey ve Orta Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Okyanusya’da 90’a yakın ülkeye olan turistik amaçlı ve belli süreli ziyaretlerinde vizeden muaflar veya sınırda aldıkları vize ile giriş hakkına sahipler. Ancak Türklerin vizesiz seyahat edebildikleri ülkeler arasında AB üyesi hiçbir ülke yok. Japonya ve Rusya dışında G-8 üyesi 6 ülke için de vize gerekiyor. Arjantin, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya, Güney Kore ve Rusya dışında G-20 üyesi 14 ülkeye de girişte, Türk vatandaşların vize almak zorunda. Dolayısıyla Türk vatandaşları için vizesiz seyahat edilen ülkeler listesinde Türkiye’nin ciddi ticari ortağı olan veya olma potansiyeline sahip ülkeler, iki elin parmaklarını geçemiyor”.

Aralık 2013 tarihinde Türkiye ile AB arasında başlatılan Türk vatandaşları için vizesiz seyahat diyaloğunun altına çizen Özsöz, sürecin aksamadan devam etmesi gerektiğini vurguladı: “Bu noktada, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşmasının imzalanmasının ardından başlayan Türk vatandaşlarına yönelik vizesiz seyahat diyaloğu bir kez daha önem kazanıyor. Türkiye’nin vize serbestliği yol haritasında ifade edilen kriterleri en hızlı ve eksiksiz şekilde tamamlaması, 1980’li yıllardan bu yana Türk vatandaşlarına vize uygulayan AB üye ülkelerinin kapılarını açacak kilit. Böylece yıllardır sürdürülen bu haksız uygulama son bulurken, Türk vatandaşları vizesiz şekilde AB üye ülkelerine giriş yapabilecekler. Bu da önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin bu sıralamada çok daha yukarıya çıkmasını sağlayacak ve Türk pasaportu, diğer AB üye ülke pasaportları gibi listede hak ettiği yeri alacaktır”.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT