İKV’NİN ANKARA TEMASLARI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz, İKV Proje Müdürü Çisel İleri ve İKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses’ten oluşan İKV heyeti, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ilişkin Ankara’da temaslarda bulundu. İKV heyeti 21 Aralık 2015 tarihinde TEPAV, AB Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’na ziyarette bulundu.

İKV heyeti TEPAV’a gerçekleştirdiği ziyarette, TEPAV’in İcra Direktörü Dr. Güven Sak ve ekibi ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Gümrük Birliği’nin tarım ve hizmet sektörlerini de kapsayacak şekilde gelişmesine ilişkin iki kurumun işbirliği içinde olmasını sağlayacak olası ortak çalışmalar değerlendirildi.

AB Bakanlığı’na yapılan ziyarette, İKV heyeti, Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel ve Tek Pazar ve Rekabet Başkanı Lale Çelik ile bir araya geldi. Bu görüşmeler kapsamında, Müsteşar Yardımcısı Yücel, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ilişkin genel bilgileri paylaştı. Sivil toplum örgütleri ve sektör temsilcilerinin bu süreçte aktif olarak yer almalarının önemi vurgulandı. Müsteşar Yardımcısı Yücel Vize Serbestisi Diyaloğu Süreci’ni de ayrıca değerlendirdi.

Son olarak Ekonomi Bakanlığı’na yapılan ziyarette, İKV heyeti, AB Genel Müdürü Murat Yapıcı ve ekibi ile görüştü. Yapılan görüşmeler esnasında, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ilişkin AB ve Türkiye tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplantıda, Gümrük Birliği’nin kapsamının tarım ve hizmet sektörlerine genişletilmesine ilişkin yapılan etki analizi ve anket çalışmalarının yanı sıra yürütülen istişare sürecinden  bahsedildi. Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin Türkiye’nin TTIP sürecine dâhil olması açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT