MÜLTECİ SORUNUNA BRÜKSEL’DEN TÜRKİYE’SİZ ÇÖZÜM ÇIKMAZ

MÜLTECİ SORUNUNA BRÜKSEL’DEN TÜRKİYE’SİZ ÇÖZÜM ÇIKMAZ
 

Türkiye, mülteci krizi ile mücadelede hızlanan diplomasi trafiği çerçevesinde AB üye ülke liderleri ile son bir ayda ikinci kez bir araya geliyor.

29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Liderler Zirvesi'nin ardından, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Yunanistan, İsveç, Avusturya, Finlandiya ve Türkiye liderleri, bugün Brüksel'de mülteci krizi ile mücadele konulu mini zirvede buluşuyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in de katılacağı, "Göç Konusundan Fikirdaş Ülkeler" başlıklı toplantıda liderler, 1 milyona yaklaşan mülteci akını ile karşı karşıya kalan Avrupa'nın göç krizine çözüm arayacaklar. Fransa’nın mini zirveye katılımı henüz net değil.

"Göç Konusunda Fikirdaş Ülkeler" kavramı, 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Liderler Zirvesi öncesi bir araya gelen, Almanya önderliğindeki dokuz üye ülkenin "mültecilerin yeniden yerleştirilmesi" konusunda hemfikir olması ve sorumluluk almaya karar vermesi ile oluşturulmuştu. Türkiye'nin de davet edildiği grubun, 17-18 Aralık 2015 AB Liderler Zirvesi öncesi gerçekleştireceği mini zirvede, Suriyeli sığınmacıların AB ülkelerine 'yeniden yerleştirmeleri' ele alınırken, sınır güvenliği ve insan kaçakçılığı ile daha etkin mücadele konuları da masada olacak. Mini zirvenin, AB Liderler Zirvesi sonuçlarına da etki etmesi bekleniyor.

Tarihinin en büyük mülteci akını ile karşılaşan Avrupa, hatırlanacağı üzere mülteci krizi ile mücadelede Türkiye ile ortak hareket etme kararı almış ve geçtiğimiz aylarda taraflar arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşanmıştı. Mülteci krizi ile mücadelede Türkiye'nin üzerindeki yükü paylaşma konusunda istekli ve hevesli davranan Avrupa, bu Zirve ile soruna kalıcı çözüm bulunması konusunda önemli bir adım atıyor. Zirve'ye Türkiye'nin de davet edilmesi ise, bu krize Türkiye'siz çözüm bulunamayacağını bir kez daha gösteriyor.

"Türkiye'nin AB Uzmanı" İKV olarak, her ne kadar mülteci krizi gibi insani ve yakıcı bir sebepten olsa da,  üyelik müzakerelerinin 10'uncu yılında Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan hareketliliği destekliyor ve mülteci krizine ortak çözüm bulunması konusunda taraflar arasında sürdürülen sıcak ilişkiyi memnuniyetle karşılıyoruz.

İKV olarak, bu hızlanan işbirliği ve temasların somut eylem ve ilerlemeye dönüşmesini arzu ederken; bu canlılığın ülkemizin üyelik müzakereleri sürecine de yansımasını temenni ediyoruz.

Bu çerçevede geçtiğimiz ay sonunda liderler tarafından karara bağlanan, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği sürecinin hızlandırılması; müzakere sürecine ivme kazandırılması ve taraflar arasında üst düzeyli işbirliklerinin bir an önce gerçekleştirilmesi kararlarının da hayata geçirilmesini bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkemizi reform çalışmalarına hız vermeye; Avrupa'yı ise üyelik sürecini ilerletmeye çağırıyoruz.

 

İktisadi Kalkınma Vakfı

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT