GİZLİ BANKA HESAPLARI TARİH Mİ OLUYOR? OBD İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Son yıllarda tüm dünya ekonomilerini derinden etkileyen küresel mali kriz, vergi konusunun daha sık gündeme gelmesini sağladı. Özellikle AB’de kemer sıkma önlemleri neticesinde uygulanmaya başlayan vergiler ve kaynak yaratılması için artırılan vergi oranları, orta ve alt gelir grubunda yer alan kişiler tarafından ağır şekilde eleştirilirken, vergi sistemlerinin bireyler ve siyasetçiler tarafından sorgulanmasına yol açtı. Bu bağlamda çözümü sağlayacak, devletlerarası işbirliğinin artırılması ve adil vergilendirmenin sağlanması için bir bilgi değişim mekanizması kurulması fikri üzerinde 2000’li yıllardan itibaren durulmaya başlanmış, “Vergilendirmede Otomatik Bilgi Değişim Sistemi”  geliştirilmiştir.

AB, İsviçre ile geçtiğimiz mayıs ayında vergi kaçakçılığının önlenmesi amacıyla tarihi bir vergide şeffaflık anlaşması imzalaması, akabinde AB ile Lihtenştayn arasında 25 Ekim 2015 tarihinde benzer bir anlaşmanın imzalanmasıyla konu farklı bir boyuta taşınmış oldu. Son olarak, AB Konseyi’nin, 8 Aralık 2015 tarihinde, AB’nin İsviçre ve Lihtenştayn ile imzaladığı anlaşmaları onaylamasının ardından, OBD Sistemi'nin devreye girmesi için geri sayım başlamış oldu.

İKV Uzman Yardımcısı Mehmet Poyrazlı'nın genelde OBD Sistemi'ni, özelde ise AB ile İsviçre arasında imzalanan vergide şeffaflık anlaşmasını mercek altına aldığı değerlendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT