İKV 50’NCİ YAŞINI KUTLADI

İktisadi Kalkınma Vakfı 50’nci yaşını, 10 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen bir kurum içi gala yemeğiyle kutladı. Sıcak bir atmosferin hâkim olduğu yemeğe, İKV Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, İKV’nin geçmiş dönemlerde görev yapan Başkanları, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü, Proje Müdürü, uzmanlar ve idari kadro olmak üzere tüm Vakıf çalışanları, Vakfın önceki dönemlerdeki Genel Sekreterleri, uzmanları ve çalışanları katıldı.

Gecenin açış konuşması, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından gerçekleştirdi. Başkan Zeytinoğlu, 50 yıllık geçmişi ile İKV’nin Türkiye’de AB süreci ile ilgili bir referans kurum olduğunu belirtti ve Vakıfta bugüne kadar emeği geçen herkese, katkılarından ötürü şükranlarını sundu. Zeytinoğlu konuşmasında şunları söyledi:

Türkiye’de 50 yılı ardında bırakmak her sivil toplum kuruluşuna nasip olmuyor. İKV bu 50 yıl boyunca Türkiye’nin Avrupa ile yakınlaşma ve entegrasyon hedefine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürürken, önemli bir kurumsal gelenek oluşturmayı başardı. Bugünkü kadrolar olarak bizler sizlerden devraldığımız bu misyonu devam ettirme gayreti içindeyiz…

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası’nın ortak girişimi ile kurulan Vakfımız, bugün başta TOBB olmak üzere, Türkiye Bankalar Birliği, TİSK, TİM, TÜSİAD, TZOB, İHKİB gibi iş dünyasının önde gelen kuruluşlarının destekleri ile çalışmalarına devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi, Türkiye’nin gümrük birliği ve AB adaylığı süreçlerine destek veren sivil toplum grupları arasında iş dünyası en önde yer almıştı. Bugün de bu destek devam ediyor.  İKV iş dünyasının AB sürecinin etkileri konusunda bilgilenmesi, görüş oluşturması ve bu görüşlerin siyasi karar alıcılara aktarılması konusunda önemli bir işlevi yerine getiriyor…

Belki bugün aramızda, AB yorgunları olabilir. “50 yıldır AB üyeliği için çalıştık ama hala üye olamadık” diyenler aramızda olmasa da hepimizin çevresinde var. Bu gibi görüşlere karşı şunu söylemek isterim:  Evet Türkiye bugün AB üyesi değil ama AB üyeliği hedefi Türkiye’nin sosyoekonomik kalkınması, demokratikleşmesi ve çağdaşlaşma yolunda ilerlemesinde önemli bir çıpa vazifesi gördü. Türkiye için bir pusula, bir fener ve ufuk çizgisi oldu. Bugün de AB üyeliği hedefinin Türkiye için önemine  vakıfız. Ancak artık bu hedefi gerçekleştirmek ve üyelik için gerekli adımları atmak gerekiyor. Aksi takdirde, ülke olarak telafi edilemeyecek kayıplara uğrayabiliriz. Vakfımızın varlığı ve çalışmaları ülkemizin içinde bulunduğu bu kritik dönemeçte belki de her zamankinden daha fazla önem taşıyor.  İKV olarak amaçlarımız doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Yemeğin ardından ise, Vakfın kuruluşunun 50’nci yılı dolayısıyla bir pasta kesildi.

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT