AB’DE YARATICI SEKTÖRLER DİJİTAL TEK PAZARA HAZIRLANIRKEN TÜRK TELİF HAKLARI REJİMİ NE DURUMDA?

Komisyon, 6 Mayıs 2015 tarihinde Dijital Tek Pazar Stratejisi’ni kamuoyu ile paylaşmış ve o dönemde genç girişimcilerin, start-up sahiplerinin, bir sonraki Steve Jobs olmayı hayal eden hevesli yazılımcıların ve pek çok 21’inci yüzyıl vizyonerinin ilgisini bu alana çekmişti. Komisyon, Dijital Tek Pazarın, 500 milyon insan için  fırsat yaratabileceğini ve Avrupa ekonomisine yılda 415 milyar avro katkı sağlayabileceğini öne sürüyor.

Şüphesiz ki, AB ortak pazarının dijitalleşmesinden en fazla etkilenecek sektörlerden birini de yaratıcı sektörler (sinema, müzik, video oyunları gibi) oluşturuyor. Yaratıcı sektörlerin en temel ortak özelliği ise, bütün bu sektörlerin “telif yoğun” sektörler olması. Dijital teknolojilerin her geçen gün yaratıcı sektörleri etkilemesi ve değiştirmesiyle birlikte, telif uygulamaları da bu değişimin ve dönüşümün parçası haline geliyor.

İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran'ın, bu dijital dönüşümü ve dijitalleşmesi öngörülen telif rejiminin Türkiye'ye etkilerini ele aldığı değerlendirme notuna ulaşmak için tıklayınız.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT