İKİ GAZETECİNİN TUTUKLANMASI AB ÜYELİK HEDEFİ İLE ÇELİŞMEKTEDİR

MİT tırları soruşturması kapsamında ifade veren Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmaları ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü açısından endişe verici bir gelişmedir. Basın özgürlüğü, demokratik ve özgür bir toplum için olmazsa olmaz bir değer ve normdur. Söz konusu tutuklama kararı, basın özgürlüğünün kısıtlanması sonucuna yol açacak ve gazetecilerin haber yapma ve yayınlamada otosansür uygulamalarını daha da artıracaktır. 

Basın özgürlüğü, Avrupa Komisyonunun 2015 yılı Türkiye ilerleme raporunda da üzerinde en fazla durulan konulardan biri olmuştur. Türkiye'nin AB üyelik hedefi 1959'daki ortaklık başvurusuna kadar geriye giden bir devlet politikası ve toplumsal projedir. Bu hedefe ulaşılması Türkiye'de AB norm ve standartlarına uyum yönünde reform sürecinin devamlılığına bağlıdır.

Türkiye'nin AB uzmanı olarak nitelendirilen ve 1965 yılından beri bu alanda çalışan bir sivil toplum ve ihtisas kuruluşu olan İKV olarak, tüm ilgililere ve yargı mensuplarına, bir AB normu ve evrensel bir değer olan basın özgürlüğünü tehdit edecek kararlara imza atmamaları çağrısında bulunuyoruz.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT