B20 ZİRVESİ 14-15 KASIM 2015 TARİHLERİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

G20’nin iş dünyasını temsil eden açılım grubu B20 tarafından düzenlenen B20 Zirvesi, 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde birçok Türk ve yabancı şirketin yönetim kurulu başkanları ile yöneticilerinin katılımıyla 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti.

B20 Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Zirvenin açış konuşmasında, B20 Zirvesinin küresel piyasaların şekillendirilmesi açısından büyük bir fırsat teşkil ettiğini belirtti. Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nı aldığı dönemle karşılaştırıldığında günümüzde dünya ekonomisindeki belirsizliklerin daha fazla arttığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünya çapında 200 milyon kişinin işsiz olduğuna ve Suriye’deki kriz nedeniyle artan mülteci sorununa dikkat çekti. B20 Başkanı Hisarcıklıoğlu yaşanan krizler nedeniyle küresel ekonominin zayıfladığını belirtirken, G20’nin belirsizlikleri azaltmak ve küresel piyasalarda istikrarı sağlamak için somut adımlar atması gerektiğini vurguladı. Bugün dünyada karşılaşılan sorunların ülkeler tarafından tek başlarına çözemeyeceklerini ve küresel işbirliğinin vazgeçilmez olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, G20’nin bu konuda etkin bir platform olabileceğini sözlerine ekledi.

G20’nin küresel kriz sonrasında aktif bir rol oynayabilmesi ve daha etkin politika tasarımı için kapsayıcılığın kilit öneme sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu doğrultuda dünyanın her yerindeki insanlar için fırsatlar yaratılması gerektiğini ve mültecilere destek olunması gerektiğini ifade etti.

B20 Zirvesi’nin açış oturumunda Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da bir konuşma gerçekleştirdi. Uzun dönemli sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde rol oynayacak stratejileri uygulaması için iş dünyasının önemli bir sorumluluğu ve kilit rolü olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı süresince bu alanda önemli adımlar atıldığını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, 2015 yılında KOBİ’lerin özel bir odak noktası olarak belirlendiğinin altını çizerken, konunun hem Türkiye’nin Dönem Başkanlığı önceliklerinden kapsayıcılık ile hem de ulusal önceliklerle yakından ilişkili olduğunu sözlerine ekledi.

B20 Zirvesi’ndeki etkinlikler kapsamında, B20 Dönem Başkanlığı’nın Türkiye’den Çin’e devir teslim töreni gerçekleşti ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu görevini Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi Başkanı Jiang Zengwei’ye devretti. B20 Zirvesi kapsamında düzenlenen B20 Türkiye Gala Yemeği’nde B20 ile EUROCHAMBRES Global Oda Platformu arasında işbirliği anlaşması imzalandı. B20 Başkanı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ev sahipliğindeki B20 gala yemeğine, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Mali Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bildin, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in yanı sıra iş dünyasından liderler, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT