MERKEL TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE HALEN KARŞI OLDUĞUNU AÇIKLADI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 7 Ekim 2015 tarihinde bir Alman televizyon kanalında mülteci krizinin ele alındığı bir programda yaptığı açıklamada, mülteci krizinin çözümü bağlamında Türkiye’nin kilit rolünü doğrularken Türkiye’nin AB üyeliğine hâlâ karşı olduğunu açıkladı. Mülteci krizinin ele alınması konusunda, Türkiye ile yük paylaşımı konusunun görüşülmesi gerektiğini kaydeden Merkel, bunun Türkiye’ye mali destek sağlanması ve Türkiye’nin vize serbestliği konusundaki bazı taleplerinin karşılanması anlamına geldiğini belirtti. Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin tutumunun değişmediğini teyit eden Almanya Başbakanı Merkel, “Türkiye’nin AB üyeliğine her zaman karşıydım, halen karşıyım” ifadelerini kullandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bunu bildiğini söyledi.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamalarını şu şekilde değerlendirdi:

 İKV Başkanı: “Bu Ne İlk; Ne de Son Olacak”

“Türkiye’nin AB Uzmanı” olma kimliğini 50 yıldır taşıyan bir sivil toplum örgütünün Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel’in ‘Türkiye’nin AB üyeliğine halen karşıyım’ şeklindeki değerlendirmelerini üzüntüyle karşıladığımı ifade etmek isterim. 

Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin Avrupa ile olan ilişkileri gelişigüzel evrilmiş bir birlikteliğin ötesinde,  50 yılın aşan bir maziye sahiptir. 

Bu uzun geçmişte 2015 yılı ile üyelik müzakerelerinin 10’ncu yılına girmiş bulunuyoruz. 

Başlangıcından itibaren taraflar arasındaki ilişki, ülkemizin AB üyeliği hedef alınarak ve belirli kurallar ekseninde yürütülmüş ve yürütülmektedir.

Bu çerçevede tüm ilgili tarafların, Türkiye-AB ilişkilerinin düzenli bir şekilde gelişmesi yönünde tavır alması gerektiğine inanıyorum. 

Elbette ülkemizin AB üyeliğine karşı çıkanlar olmuş ve olacaktır; ancak bu konuda engelleyici olmama vizyonunu göstermek, Türkiye-AB ilişkilerinin üzerine inşa edildiği temellere saygı duymanın bir gerekliliğidir. 

Üzülerek görüyoruz ki Almanya Başbakanı Sayın Merkel, bir kez daha, Türkiye’ye ve Avrupa’ya, ülkemizin muhtemel AB üyelik yolunun Berlin’den geçtiğini göstermeye çalışmıştır. Ne var ki bu, Sayın Merkel’in bu yöndeki ne ilk, ne de son değerlendirmesi olacaktır. Bu çerçevede bizlerin ülkemizin AB üyeliği ısrarından asla vazgeçmememiz gerekmektedir. 

Çünkü nasıl 2004 Genişlemesi Birleşik Avrupa vizyonunun en kritik aşamalarından bir tanesi olmuşsa, Türkiye’nin AB üyeliği, bu vizyonun tamamlayıcısı olacaktır. Son mülteci krizi de açık şekilde göstermiştir ki, bugün Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı sorunlara 'Türkiye'siz' çözüm üretmek imkânsızdır. Bu çerçevede Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatan vizyona ve liderliğe, her iki tarafta da, bugün daha çok ihtiyaç duymaktayız”. 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT