CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BELÇİKA TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4-6 Ekim 2015 tarihleri arasında, Belçika Kralı Philippe’in davetlisi olarak Belçika’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Belçika’daki temaslarının başlıca gündem maddelerini; Türkiye’nin AB katılım müzakereleri, vize serbestliği süreci, terörle mücadele ile AB’yi de yakından ilgilendiren sığınmacı krizi ve Suriye’deki durum oluşturdu.

5 Ekim 2015 tarihinde, Belçika Kralı Philippe ve eşi Kraliçe Mathilde tarafından resmî törenle karşılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika Kraliyet Sarayı’nda gerçekleşen törene katıldı.  Törenin ardından Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) tarafından düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda Belçikalı iş adamlarına bir konuşma yaptı. Türkiye’nin ekonomi alanında yaşadığı olumlu ilerleme ve değişimlerden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olduğunu, tarımsal üretimde Avrupa’da 1’inci ve dünyada 7’nci sırada olduğunu söyledi. Türkiye’nin AB üye olmasının uluslararası alanda en önemli önceliği ve stratejik tercihi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi engellerin ortadan kaldırılması ve yeni fasılların müzakereye açılması ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Terör ve düzensiz göçle mücadele konularında AB ile iş birliğinin hayati önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası faslının açılmasının önemine değinirken, Geri Kabul Anlaşması ve vize serbestisi konularını içeren Adalet, Özgürlük ve Güvenlik faslı kapsamına giren konularda daha yoğun iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti kapsamında, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı, Tusk’a AB’nin en etkin politika araçlarından biri olan genişleme politikasının devam etmesi ve neticelendirilmesi gerektiğini aktardığını belirtti. AB ile vize serbestisi, enerji ve ekonomi alanlarındaki diyaloğun geliştirilmesine önem verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konularda Konsey Başkanı Tusk’un destek vereceğine mutabık kaldıklarını aktardı. Türkiye’nin IŞİD, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle kararlı bir mücadele yürüttüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan operasyonlarla hem vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamayı, hem de özgürlük-güvenlik dengesinin korunmasına çalıştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK’nın Suriye’de IŞİD ile savaştığı için meşruiyet kazanma gayretlerine engel olunması gerektiğini belirtirken, PYD’nin de PKK gibi bir terör örgütü olduğunun ve “iyi terörist, kötü terörist” kavramını asla kabul etmeyeceklerinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 4 yıldan fazla bir süredir çatışmalardan kaçan insanları hiçbir ayrım yapmadan sahip çıktığını hatırlatarak, Türkiye’nin uluslararası toplum adına bu yükü tek başına omuzladığını vurguladı. Suriye krizinin sebep olduğu sığınmacı akınıyla son dönemde AB ülkelerinin de daha yoğun bir şekilde yüzleşmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, AB’ye bu konuda ortak bir tutum belirleme çabalarında her türlü iş birliğine açık olduğunu vurguladı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise ortak basın toplantısında, AB-Türkiye ilişkilerinin güçlenmesini istediklerini ifade ederken, AB’nin Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu ve yapılan görüşmede mali destek, sınır yönetimi, insan kaçakçılarıyla mücadele, entegrasyon politikaları ve vize serbestliği konularının yanı sıra Suriye’de muhtemel tampon bölge konusuna değindiklerini kaydetti. 

Belçika’daki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, AP Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile de bir araya geldi. Görüşmeler öncesinde basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak fasıllar ve mülteciler konusunu ele alınacağını açıklarken, Kıbrıs meselesi ile Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güvenli bölge olma konularının da konuşulacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan görüşmelerin ardından AP Başkanı Martin Schulz, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in katılımıyla gerçekleştiren çalışma yemeğine de katıldı.  Komisyon Başkanı Juncker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sığınmacılara destek ve göç yönetimine ilişkin taslak eylem planını sunarken, planda Türkiye’ye 1 milyar avroluk bir yardımın yapılması öngörülüyor. Plan ayrıca, AB ve Türkiye tarafından ivedilikle uygulanması öngörülen bir dizi eylemi içeriyor. Planın amacı, Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye’den AB’ye düzensiz göçün engellemesi ve Türkiye’de sığınmacı akının yönetilmesine destek verilmesi. Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, taslak eylem planının Türkiye ile AB arasında göç konularında oluşturulacak ortak çalışma grubu tarafından ele alınacağı ve taslak üzerinde bu aşamada henüz bir mutabakata varılmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Ekim 2015 tarihinde ise, Belçika Başbakanı Charles Michel ile bir araya geldi.,Görüşme sonrasında gerçekleştirilen ortak basın toplantısında Rusya’nın hava sahası ihlalini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yapılan saldırının, NATO’ya yapılmış bir saldırı olduğunu ve NATO’nun da buna karşı bir tavır aldığını açıkladı. Görüşmede, Türkiye-Belçika ekonomik ilişkilerinin de ele alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 7 milyar dolar civarındaki ticari hacmini, 20 milyar dolara çıkartma hedefinde olduklarını de sözlerine ekledi. Başbakan Michel ise, teröre karşı birlikte mücadele etmekte kararlı olduklarını ve bu mücadelede her türlü olanağın seferber edilmesi gerektiğini belirterek, mücadelenin alanda verilmesi gerektiğini açıkladı.

Komisyon Başkanı Juncker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sığınmacılara destek ve göç yönetimine ilişkin taslak eylem planına buradan ulaşabilirsiniz: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5777_en.htm

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT