İKV BASIN DUYURUSU

"SAHİLE VURAN MASUM BİR YAVRUNUN CANSIZ BEDENİ DEĞİL; İNSANLIK ONURUDUR"

Avrupa'da yeni bir hayat kurma hayaliyle, Suriye'de yaşanmakta olan krizden kaçan milyonlarca mültecinin yaşadığı drama, önceki gün bir yenisi daha eklendi. 2 Eylül 2015 tarihinde Bodrum sahilinde çekilen bir fotoğraf karesi ise, 4 yılı aşkın süredir Suriye'de yaşanan dramın ve komşu ülkelere olan etkilerinin en taze, en canlı ama bir o kadar da soğuk gerçeği olarak hafızalardaki yerini aldı.

Kurulduğu 1965 yılından bu yana, birikimi, deneyimi ve uzmanlığıyla ülkemizin Avrupa ile entegrasyonu sürecinde fikir üreten İKV olarak, yaşanan bu vahşete tepki göstermeyi, her şeyin ötesinde sivil toplum örgütü kimliğimizin bir gereği olarak görüyor ve sadece masum bir yavrunun cansız bedeninin değil, insanlık onurunun sahile vurduğuna inanıyoruz.  İlgili tüm tarafları insanlık tarihinin tanıklık ettiği bu trajediye etkin çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Mültecilerin yaşadıkları bu drama mutlaka uluslararası düzeyde çözümler üretmek gerektiği ortadadır. AB'nin içinde, Almanya ve İsveç gibi mültecileri almayı kabul ederek olumlu tutum sergileyen üye devletler bulunmaktadır. Öte yandan, birçok üye devlet mülteci krizine çözüm bulunması için üzerlerine düşen katkıyı vermekten kaçınmış ve AB dayanışma ilkelerine ters düşen bir tutum takındıkları gibi insani değerlere de aykırı davranmıştır. Tüm AB üyesi devletlerin ortak sorumluluk ilkesine uyumlu politikalar benimsemesi gereğinin yanında, Schengen düzenlemeleri altında mültecilerin kabulüne ilişkin kuralların güçlendirilmesi, göç politikasına ayrılan kaynakların artırılması, daha gerçekçi ve AB'nin genç nüfus sorununa da çözüm üretebilecek bir göç politikasının şekillendirilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, Suriye krizinin yaşandığı ve aralarında petrol zengini ülkelerin de bulunduğu bölge devletleri ve Arap Ligi ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi bölgesel kuruluşların da bu konuda sessiz kalmayıp ortak çözümler üretmesi gereği açıkça hissedilmektedir. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi küresel düzeydeki yapıların üye devletler tarafından çok daha iyi donatılması ve etkinliğinin sağlanması elzemdir. Sorunun ne kadar acil olduğuna dikkat çekilerek, hemen harekete geçilmesi ve bu soruna insanlığa yaraşır bir çözüm bulunması tüm ülkelerin ortak önceliği olmalıdır.

Ayhan ZEYTİNOĞLU

İKV Başkanı

 

 

 

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT