AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANLIĞINA BÜYÜKELÇİ HANSJÖRG HABER ATANDI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini 31 Ağustos 2015 tarihinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığına Alman Büyükelçi Hansjörg Haber’in atandığını açıkladı.

Hâlihazırda Almanya’nın Kahire Büyükelçisi olarak görev yapan Büyükelçi Haber diplomatik kariyerine 1984 yılında başlamıştır. Yüksek öğrenimini Münih Üniversitesi’nde ekonomi alanında tamamlayan Büyükelçi Haber, yüksek lisansını da yine ekonomi alanında aynı üniversitede yapmıştır. 1982-1984 yılları arasında Alman Dışişleri Bakanlığı eğitimini tamamlayarak diplomasi kariyerine başlamıştır. 1992-1996 yıllarında Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğinde Siyasi Müsteşar olarak görev yapan Büyükelçi Haber iyi derecede İngilizce, Fransızca, Rusça ve Türkçe bilmektedir.

Bilindiği üzere Büyükelçi Haber’in başkanlığına atandığı AB Türkiye Delegasyonu Aralık 1999’da Türkiye’nin adaylığının resmen ilan edilmesinden sonra hızla gelişen Türkiye-AB ilişkilerinin yürütülmesine destek olmak, taraflar arasındaki yakın ilişkiden doğan ihtiyaçların karşılanması görevini yerine getirmek üzere faaliyette bulunmaktadır. Bugün AB Türkiye Delegasyonunda 120’nin üzerinde Türk ve AB vatandaşı uzman görev yapmaktadır. AB Türkiye Delegasyonunun Büyükelçi Haber’den önceki başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Kabine Şefi olarak atanmıştı.

2015

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT