İKV BAŞKAN YARDIMCISI, MARMARA ÜNİVERSİTESİ AB ENSTİTÜSÜ’NDE KONUŞTU

İKV Başkan Yardımcısı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Kabaalioğlu, Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü’nün düzenlediği “Türkiye’nin AB Üyeliği sürecinde Avrupalı Türklerin Rolü” konulu toplantıda konuşma yaptı.

AB Türkiye Delegasyonu, AB Enstitüsü, Bremen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Türkiye-Almanya ilişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bremen Göçmenler ve Kültürlerarası İşbirliği Merkezi ve TUNAECS işbirliği ile düzenlenen toplantıda Enstitü Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Dartan, Bremen Üniversitesinden Prof. Dr. Muhlis Kenter, Bremen’den Ali Eliş, ve Siemens eski Genel Müdürü Arnold Hornfeld yanında Yeditepe Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu birer konuşma yaptı.

Toplantıya katılanlar Prof. Dr. Muzaffer Dartan’ı eşi, yurt dışından gelen öğrencilerle ilgili programın yöneticisi Prof.Dr. Ferozan Akdoğan, Prof. Dr. Kabaalioğlu, Marmara Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Özel, Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Emin Arat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Nihat Güllüoğlu, Bremen Üniversitesi’den Prof. Dr. Muhlis Kenter, Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Muzaffer Dartan ve Bremen Göçmenler Derneğinden Ali Eliş.

1984 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Avrupa Araştırma ve Uygulama Merkezi”ni kuran ve Türkiye’de bir “Avrupa Koleji” kurulması amacıyla 1984 yılında hazırladığı yasa tasarısını TBMM ne iletilmek üzere kurucu Rektör sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz’a sunan Haluk Kabaalioğlu, 14 Nisan 1987 de Türkiye’nin tam üyelik başvurusundan sonra 18 Haziran 1987 de kabul edilen “M.Ü. Rektörlüğü’ne bağlı bir AT Enstitüsü kurulmasını” öngören yasadan sonra Enstitü kurucu müdürlüğüne atandığını ve sekiz yıl süreyle bu görevi sürdürdüğünü belirttikten sonra Enstitünün ilk yıllardaki çalışmalarını ve AB’de yerleşik Türklerle Enstitü’nün ilişkilerini anlattı.

Bütçesi ve binası olmadan hemen faaliyete geçen Enstitüde ders vermek üzere İngiltere’de Avrupa Hukuku konusunda ilk merkezi Exeter Üniversitesinde kuran ve bu ülkede AB Hukukunun öncüsü olarak bilinen Prof. Dr. Dominik Lasok başta olmak üzere, Avrupa Komisyonu’nun ilk otuz yıl genel sekreterliğini yapan ve daha sonra Avrupa Üniversite Enstitüsü rektörlüğüne atanan Emil Noel, Prof. Dr. Alexis Jaquesmain, Prof.Dr. Aurelio Pappalardo, Prof.Dr. Michel Waelbroek, Komisyon yetkililerinden Alain Servantie, Michel Vanden Abeele, Richard Condon, halen Bruges Avrupa Koleji Rektörü olan Prof.Dr. Jörg Monar, Bremen Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Hagen Lichtenberg gibi çok sayıda ünlü isim, tam üyelik başvurusu yapan Türkiye’nin AB uzmanı yetiştirmesine katkıda bulunmak üzere (çoğu uçak paralarını dahi kendileri karşılamak suretiyle) ilk yıldan itibaren Marmara AT Enstitüsü’ne geldiğini anlatan Kabaalioğlu, yüksek lisans programına başvuran 250 aday arasından en başarılı 32 öğrenciyi kabul ettiklerini belirtti.

1989 yılında Göttingen’de bir toplantıda Avrupa’da üniversitelerde okuyan ikinci nesil Türk gençlerinin sorunlarının gündeme gelmesi üzerine Frankfurt’ta EATA olarak kısaltılan European Association of Turkish Academics isimli bir dernek kurulmasına önayak olduğunu ve her yaz çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen 70 öğrenciye Marmara Üniversitesi’nde Yaz Okulu düzenlediklerini ve bu üç hafta boyunca bilim adamları, iş adamları, büyükelçiler tarafından dersler verildiğini anlatan Kabaalioğlu EATA üyesi gençlerin işçi çocuklarının sonder schule adı verilen okullara gönderilmemesi için ağabey/abla projesi uyguladıklarını anlattı. 1991 yılında Yaz Okuluna katılan öğrencilerin dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal tarafından kabul edildiğini ve on beş dakika olarak planlanan toplantının üç saat sürdüğünü ve müteveffa cumhurbaşkanının talimatı ile yaz okuluna katılan öğrencilerin özel uçakla GAP projesi inceleme gezisine gittiğini anlattı. Başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinde çok iyi yetişmiş Türk gençlerinin ülkemiz için önemli bir zenginlik olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Kabaalioğlu, uzun süredir İKV Genel Sekreterliği görevini başarıyla sürdürmekte olan Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın da Enstitünün ilk öğrencilerinden olduğunu belirtti ve bu yıl profesör olması beklenen Çiğdem Nas’ın sağlanan burs olanakları ile İngiltere’de London School of Economics’de iki yıl kapsamlı bilimsel çalışmalar yaptığını, yurt dışında verdiği konferanslar ve yayınlanan çok sayıda makale ve kitapları ile AB konularında Avrupa çapında önemli bir isim olduğunu sözlerine ekledi.

 

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT