AB BAKANI BOZKIR İKV YÖNETİM KURULU İLE BİRARAYA GELDİ

Bakan Bozkır, Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri sürecine ilişkin yayımlanan Türkiye’nin yeni Avrupa Birliği Stratejisi kapsamında fikir alışverişinde bulunmak üzere İKV Yönetim Kurulunun aylık toplantısına katıldı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, sürecin devam etmesinin önemine işaret ederken, “İKV, AB üyelik müzakereleri sürecinde elimizdeki en güçlü kuruluştur” dedi. Yeni Türkiye ideali çerçevesinde, fasıllar kapsamında Türk vatandaşlarının yaşam standartlarını yükseltmenin önemini vurgulayan AB Bakanı Büyükelçi Bozkır, Türkiye ile AB’nin her zamankinden daha çok birbirlerine ihtiyaç duyduğunu ifade etti. AB ile müzakere ve diyalog sürecinde katedilen her mesafenin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bozkır, Yeni Türkiye hedefi dahilinde daha güçlü bir AB vurgusu olmasının da, AB tarafında şaşırtıcı bir algı yarattığını sözlerine ekledi. Sivil toplumun AB iletişiminde en önemli araçlardan birini teşkil ettiğine değinen Başmüzakereci Bozkır, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği, TTIP ve Gümrük Birliği tarafındaki çalışmaların da hız kazandığına dikkat çekti.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, hafta başında üç Avrupa Komisyonu komiserinin Türkiye’ye ziyaretinin önemine dikkat çekerken, “Bu ilk kez oluyor; yeni komiserlerin tutumu bizi memnun etti” dedi. “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17. Faslın açılabileceğine yönelik verilen olumlu mesajların sevindirici olduğunu ifade eden İKV Başkanı Vardan, “Sayın Manservisi’nin Komisyonun Türkiye Delegasyon Başkanı olması ve onun da bu konularda yoğun gayret göstermesi bizi oldukça ümitlendirmişti. Eminim kendisinin Sayın Mogherini’nin kabinesinin başına gelmesi ile, Türkiye’nin 50 yılı aşkın süredir devam eden AB’ye üyeliği hedefine ulaşmasında büyük katkı sağlayacaktır.” dedi. 2015 yılının İKV’nin 50. Yılı olması sebebiyle, “50 Yıla, 50 Proje” temasıyla Türkiye ve Avrupa’da çeşitli etkinlikler gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Vardan, İKV’nin “Yine, Yeni, Yeniden AB”, düşüncesiyle, Türkiye’nin AB üyelik sürecine katkıda bulunmak ve bu alanda sivil toplumun ve iş dünyasının sesini olmak için yılmadan çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, daha sonra İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri ile, Türkiye-AB ilişkilerindeki mevcut duruma ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT