TOBB BAŞKANI AVUSTURYA EKONOMİ ODASI’NDAN “ALTIN ÖDÜL” ALDI

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Altın Ödülü’ne layık görüldü. Viyana’da ödülünü alan Hisarcıklıoğlu, bu ödülü almaktan gurur duyduğunu söylerken, Avusturya’nın Türkiye’nin en yakın yatırım ortaklarından birisi olduğunu hatırlattı. AB ile ABD arasındaki TTIP görüşmelerine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de bu anlaşmanın içerisinde olmasını istediklerini belirtti ve Avusturya iş dünyasından bu sürece ilişkin destek istedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak her zaman serbest ticaretten yana olduklarını vurguladı.

Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Altın Ödülü, Viyana’da Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Julius Raab Salonu’nda düzenlenen törenle, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na verildi. Viyana Ticaret Odası Başkanı DI. Walter Ruk’un açılış konuşmasıyla başlayan törene Avusturya Odası Başkanı Christoph Leitl, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Salih Zeki Murzioğlu, Şahin Bilgiç, Necdet Özer, Cengiz Günay ve Ebubekir Bal, bazı oda/borsa başkanları ile iki ülkeden çok sayıda iş adamı katıldı.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Viyana’da bulunmaktan ve bu anlamlı ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TOBB olarak, Avusturya ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu,  “Avusturyalı yatırımcılar, Türkiye’nin potansiyelini, dinamik yapısını biliyorlar. Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkelerin başında Avusturya gelmekte. Son 5 yılda Türkiye’ye 50 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı gelmiş olup, Avusturyalı şirketler 7,2 milyar dolar ile en büyük paya sahipler. Esasen Türkiye’deki Avusturya menşeli yatırımların yüzde 80’i, bu son 5 senede Türkiye’ye geldi. Bu yatırım ilişkisini karşılıklı olarak daha da geliştirmek arzusundayız” dedi.

3 milyar dolarlık ticaret yeterli değil

Türk Girişimcilerinin Avusturya’daki başarı hikâyelerinin de, ortak gurur kaynağı olduğunu bildiren TOBB Başkanı, ikili ticaret hacminin ancak 3 milyar dolar seviyesinde olmasını, yeterli görmediğini anlattı. “Bu rakam bizim ortak potansiyelimizi yansıtmıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de büyük bir iç pazara sahip olduğunu ve bölge ülkelerine açılım yapmak için önemli bir merkez olduğunu belirterek, “Türkiye, bu açılardan, Avusturyalı firmalar için, ticaret ve yatırım anlamında çok cazip bir ülke” diye konuştu.

Anadolu’daki girişimcilerin, Avrupa ile daha fazla ticaret yapmak istediğini ancak, karayolu taşımacılığının buna yeterli gelmediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Demiryolu ile yük taşımacılığının geliştirilmesine ihtiyaç var. TOBB’un iştiraki BALO şirketi bu konuda bir inisiyatif aldı. 

Avrupa’nın en büyük kargo taşımacılığı şirketlerinden biri olan Avusturya Demiryolları’nın markası RCA ile işbirliği yaptı. Türkiye olarak halen 400 milyar dolar civarındaki dış ticaret hacmimizi, önümüzdeki 10 yılda 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu sağlayabilmek için de demiryolu taşımacılığını geliştirmemiz lazım. Bu noktada, Avusturyalı dostlarımdan da, taşımacılığın önündeki engellerin kaldırılması konusunda destek bekliyoruz.”

 B20’nin öncelikli gündemi daha fazla işbirliği sağlamak

 Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığını 1 Aralık 2014 itibariyle devraldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu,  B-20 Türkiye Başkanlığı görevini de kendisinin yürüteceğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “2015 yılı içinde dünyanın en güçlü 20 ekonomisinin devlet başkanlarını, ekonomi yönetimlerinin başındaki isimleri, iş dünyasına yön veren isimleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarını Türkiye’de ağırlayacağız. Bir yıl içinde 100 farklı toplantıyı organize edeceğiz. Bu 20 ülkenin öncelikli gündemi, tek bir noktada toplanıyor; Önümüzdeki süreçte daha fazla işbirliğini nasıl sağlarız? Bu kapsamda, 15 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştireceğimiz B-20 Kick-off toplantısında Avusturyalı muhataplarımızı aramızda görmekten memnuniyet duyacağım. Amacımız küresel büyümeyi hızlandırmak, daha fazla istihdam sağlamak” dedi.

 Diğer konuşmalar

Törende konuşan Avusturya Ticaret Odası Başkanı Christoph Leitl ise, M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun iki ülke ilişkilerine çok önemli katkılar sağladığını ifade ederek, "Kendisi sadece Türkiye’yi temsil etmekle kalmamakta, Türkiye için global çapta başarılara imza atmaktadır." dedi. "Güzel ve kalpten olan bu dostluğumuz bizi birbirimize bağlamaktadır." ifadelerini kullanan Leitl, siyasetin birçok güvensiz ortam oluşturabildiğini ancak ticaretin insanları birbirine bağladığını, insanlığa ve kültüre hizmet ettiğini belirtti.

Viyana Ticaret Odası Başkanı Walter Ruck da, ülkelerinde işletme sahibi olan 5 bin Türk kökenlinin ekonomik olarak önemli katkılar sağladığını ifade ederek "Viyana İşadamları Derneği, MÜSİAD Avusturya, TÜMSİAD gibi işadamları dernekleri iki ülke arasında köprü görevini yerine getirmektedir." dedi.

Programa, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye'den giden Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Günther Verheugen, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Klaus Wölfer, Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, Viyana Başkonsolosu Tayyar Kaan Atay, Viyana İşadamları Derneği Başkanı Duran Meriç, MÜSİAD Avusturya Başkanı Faruk Can’ın yanı sıra birçok davetli katıldı.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT