AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU MÜSTEŞARI GARGYA’NIN İKV ZİYARETİ

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm Başkanı Müsteşar Balazs Gargya ve Delegasyon Tek Pazar Dairesi Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölümü Sektör Yöneticisi Ela Yazıcı İnan, 4 Aralık 2014 tarihinde İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan’ı ziyaret etti. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ile Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz’ün de hazır bulunduğu toplantıda, başta Gümrük Birliği, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğu olmak üzere, Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin konular ele alındı.

İKV ve faaliyetleri hakkında Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm Başkanı ve Sektör Yöneticisine bilgi veren İKV Başkanı Vardan, Gümrük Birliği konusunda son dönemde yaşanan gelişmeleri ve Türk iş dünyası açısından Gümrük Birliğinin önemini değerlendirdi. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından TTYO’dan en fazla etkilenecek ülkenin Türkiye olacağına ifade eden Başkan Vardan, Türkiye’nin müzakerelerin dışında kalmasının kabul edilmez bir durum olduğuna dikkat çekti. Bu çerçevede, Dünya Bankası tarafından hazırlanan ve Türkiye-AB Gümrük Birliğinin değerlendirildiği rapora atıfta bulunan Başkan Ömer Cihad Vardan, tarafların Gümrük Birliğinin derinleştirilmesi konusunda daha fazla çaba sarf etmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Başta iş insanları olmak üzere, Türk vatandaşlarına yönelik zorunlu vize uygulamasının, vize serbestliğine yönelik yol haritası süreci ile birlikte çözüme kavuşturulması yönünde önemli bir adım olarak nitelendiren Başkan Vardan, aynı olumlu ve yapıcı girişimlerin TTYO ve Gümrük Birliği için de atılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm Başkanı Müsteşar Balazs Gargya ise, Dünya Bankası tarafından hazırlanan raporun çıktıları ışığında Türkiye-AB Gümrük Birliğinin halen önemli potansiyelleri barındırdığında, sorunlu alanlarda ise ilerlemenin sağlanmasına gerek duyduklarını ifade etti. Bu çerçevede Gümrük Birliğinin zamanın koşullarına uyumlu bir şekilde geliştirilmesinin hem Türkiye-AB ilişkilerine, hem de TTYO’nun Türkiye’ye olası olumsuz etkilerine çözüm olabileceğini ifade eden Müsteşar Gargya, vize konusunda başlatılan sürecin olumlu şekilde sonuca erdirilmesini ümit ettiklerini söyledi. Dünya Bankası raporu sonrasında Türkiye ve AB tarafları arasında oluşturulan çalışma grubunun toplanmaya devam ettiğine dikkat çeken Balazs Gargya, ABD ve AB arasında süren TTYO müzakerelerinin nasıl sonuçlanacağı konusunda belirsizliğin halen devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Görüşme kapsamında İKV Kurucu, Mütevelli ve Destekçi Kurumlarının işbirliği ile oluşturulan STA Bilgi ve Kapasite Geliştirme Merkezi hakkında bilgi veren İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, STA ve TTYO kapsamında Avrupa Komisyonu ile daha sıkı işbirliği içerisinde olmak istediklerini ifade etti. İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz ise görüşmede, vize serbestliği yol haritası birinci değerlendirme raporu ve Kasım 2014 tarihinde İKV tarafından yayımlanan “İlerlemenin Matematiği” başlıklı çalışma hakkında, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu yetkililerine bilgi verdi.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT