“TÜRKİYE’YE AB’Yİ, AB’YE DE TÜRKİYE’Yİ ANLATAN İKV 50. YILINI KARŞILIYOR”

Türkiye’nin Avrupa ile ilişkileri ve AB üyelik sürecine katkıda bulunmayı amaçlayan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 26 Kasım 1965 tarihinde, zamanın İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası Başkanları Fazıl Zobu ve Behçet Osmanağaoğlu’nun ortak girişimleri ile kurulmuştur. Türk iş dünyasının AB’deki sesi olarak vizyoner ve uzak görüşlü bir yaklaşımla kurulan Vakfımız, bugün kurucu kuruluşlarının yanında, başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, TÜSİAD, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve İstanbul Ticaret Borsası’ndan oluşan mütevelli kurumları ve destekçi kuruluşlarının destekleri ile yoluna devam etmektedir.

İKV, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınması için dış ilişkilerinin gelişmesine, Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine, AB’nin Türkiye’de daha iyi bilinmesine, Türk iş dünyasının AB sürecine katılımının sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Yayın ve araştırmaları, projeleri, seminer ve konferansları ile Vakfımız, AB ve Türkiye-AB ilişkilerini yakından incelemekte, ilişkilerdeki sorunların aşılması için çözümler üretmekte ve kamuoyunun bilgilenmesi için Türkiye ve AB’de etkinlikler düzenlemektedir.

İKV, 1984 yılından beri faaliyette bulunan Brüksel temsilciliği aracılığıyla, AB Kurumları ve yetkilileri ile düzenli ve yakın bir iletişim içindedir.  Brüksel temsilciliğimiz, Türk iş dünyasının AB nezdindeki ilk temsilciliğidir.  Temsilciliğimiz, Türk iş dünyası adına Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi ve sorunların çözülmesi ile ilgili görüş ve önerilerimizi AB yetkililerine aktarmaktadır. Bunun yanında, AB’yi yakından izleyerek, önemli gelişmeler hakkında bilgi vermekte ve değerlendirmede bulunmaktadır.

Vakfımız, bugün 49. Yılını idrak ederken, 50. Yılına da girmektedir. 2015 senesi boyunca Vakfımızın 50. Yılını kutlamaya yönelik olarak, “50 Yıl, 50 Proje” temasıyla çeşitli proje ve etkinlikler gerçekleştirilecektir. 50. Yılımızı kutlarken, aynı zamanda amacımız Türkiye’nin AB perspektifinin yeniden canlandırılması ve gündeme taşınması olacaktır.

Bugüne dek, Türkiye-AB ilişkilerinde gümrük birliği, Türkiye’nin aday ülke olması ve müzakerelerin açılması gibi önemli gelişmeler yaşanmıştır. İKV tüm bu süreçlerde, önde gelen bir sivil toplum ve araştırma kuruluşu olarak belirleyici katkılarda bulunmuştur. Bundan sonraki en önemli hedefimiz, ülkemizin tam üye olarak AB ile nihai entegrasyonu gerçekleştirmektir. Vizyoner bir yaklaşımla kurulan Vakfımız, bugün de kurucu ve mütevelli kurumlarının desteklediği bu vizyona sahip çıkmakta ve her zaman Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye’nin hak ettiği şekilde AB’de yerini almasına çalışmaktadır.

Vakfımız 50. Yılını karşılarken, başta mütevelli kurumlarımız olmak üzere, bugüne dek Vakfımıza destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, tüm Başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, Vakfımızın çalışmalarını takip eden tüm ilgililere ve tüm çalışanlarımıza teşekkür eder, bundan sonra da birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, nice yeni projelere imza atmayı temenni ederim.  

Saygılarımla,
Ömer Cihad VARDAN
İKV Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT