İKV BAŞKANI TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞ FORUMUNA KATILDI

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 12 Kasım 2014 tarihinde İzmir’de düzenlenen, DEİK Türkiye-Yunanistan İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Foruma, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ile Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Konstantinos Skrekas da katılarak açış konuşmaları yaptılar.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, yaptığı konuşmada, “İki ülke olarak ikili ilişkilerimizi kendi menfaatlerimiz ve ortak geleceğimiz etrafında şekillendirme yoluna girdik; ilişkilerimize sürdürülebilir istikrar kazandırdık” dedi.

Geçtiğimiz 10 yılda iki ülke arasında birçok alanda ortak mutabakatların ilk tohumlarının atıldığını belirten Vardan,  İki ülke arasındaki yakınlaşmanın ekonomik ilişkilere fevkalade olumlu yansımalarının olduğunu, Yatırım ilişkilerinin canlandığını,  Türk ve Yunan şirketleri karşılıklı olarak stratejik yatırım yapmaya başladığını söyledi.

Vardan, Yunanistan tarafından kolaylaştırılan vize rejimi ile iki ülke arasındaki karşılıklı insan hareketliliğinin rekor seviyelere çıktığını söyledi. Daha fazla ticaret, daha fazla ekonomik işbirliği için aramızdaki ulaştırma imkanlarının zenginleştirilmesini belirten Vardan, “Ege Denizi’nin iki yakasını birbirine bağlayan deniz yolları bağlantısı kuralım, kronikleşen taşıma kotası meselesine kalıcı çözümler getirelim” dedi.

Vardan, “Türk iş dünyası olarak Yunanistan’daki yatırım fırsatlarını  yakından ilgileniyoruz. Türkiye-Yunanistan İş Konseyi’miz karşılıklı olarak yatırım ilişkilerimizi teşvik etmek ve kolaylaştırmak için çalışmaktadır. İnanıyorum ki Türk ve Yunan şirketler arasında kurulacak ortaklıklar ekonomik ilişkilerimizi hak ettiği noktalara çıkaracaktır. Yatırım izni, çalışma izni, oturma için gerekli bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması Türk şirketlerini Yunanistan’da daha fazla yatırım yapmaya teşvik edecektir”  dedi ve Türkiye ve Yunanistan arasında ekonomik ilişkilerin Türkiye’nın AB üyelik perspektifinin hız kazanmasıyla daha da derinleşip çeşitleneceğini umduğunu sözlerine ekledi.

"Komşu komşunun külüne muhtaç" sözüne atıfta bulunan Vardan, ilişkilerde iş adamlarının önünü açacak en büyük konunun siyasi iradenin kararlılığı ve yol açması olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin 50 yılı aşkın süredir AB'ye üye olamamasının da bu potansiyelin iyi kullanılmasını engellediğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, forumun iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirtti. İki ülkenin birlikte hareket etmesinin önemini vurgulayan Bakan Zeybekci, "Eğer akıllı olursak, 1 artı 1'i 2 değil de, 1 artı 1'i 3, 1 artı 1'i 4, 1 artı 1'i 5, 7-8-11 yapacaksak eğer, işbirliği yapmak zorundayız. Aynı denizin iki tarafında aynı kıyının 3 kilometrelik - 5 kilometrelik mesafesinde aynı rüzgardan beslenen, aynı yağmurun altında ıslanan, aynı coğrafyanın ve kültürün içinde bir çok şeyi birlikte paylaşan bu iki ülke bence bugüne kadar maalesef ciddi hata yapmıştır" ifadesini kullandı.

İki ülkenin yavaş yavaş birbirlerini tanımaya başladığına işaret eden Bakan Zeybekci, 1920’li yıllarda karşılıklı gerçekleşen mübadelenin bir hata olduğunu kaydetti. İki ülkenin bir araya gelmesi durumunda karşılıklı kazançların ortaya çıkacağını vurgulayan Zeybekci, turizmde çok büyük işbirliğinin yapılabileceğini yineledi. İki ülkenin Balkanlar'da, Orta Asya'da ve dünyanın diğer ülkelerinde birlikte iş yapabileceğini anlatan Zeybekci, "Türk müteahhit şirketleri, dünyada Çin'den sonra ikinci sırada. Türk müteahhitlerinin sadece geçen sene dünyada ait oldukları müteahhit kontratları 40 milyar dolara yakın. Türk müteahhitlerinin şu anda devam ettirdikleri, tamamladıkları projelere baktığımızda 300 milyar dolar civarında. Yunanistan ile Türkiye birlikte üçüncü ülkelerde çok büyük yol alabilirler" ifadelerini kullandı.

Forumda konuşan Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Skrekas ise, iki ülke arasında işbirliğini hedeflediklerini ve bunu desteklediklerini belirtti. İki ülke halklarının her zaman birbirine saygılı olduğunu, birbirine sempati ile baktığını kaydeden Skrekas, asırlardır yan yana yaşandığını, halkları birbirinden ayırandan çok birbirine birleştiren şeyler olduğunu söyledi.

Skrekas, ikili ticaretin artma eğilimi gösterdiğini ifade ederek, "2010 yılında 2.2 milyar avrodan 2013 yılında 4.3 milyar avroya ulaştı. Yani 2010- 2013 arasında ikili ticaret hacmi ikiye katlandı. Türkiye Yunanistan'dan en çok ihracatı gerçekleştiren ülkeler arasında. Turizm alanında büyük artış söz konusu, 2014 yılının sonuna kadar 1 milyondan fazla turistin Türkiye'den Yunanistan'ı, Yunanistan'dan 800 bin turistin Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye'ye yerleşip burada faaliyet gösteren bir çok Yunanlı tanıyorum. İkamet ve faaliyetleri için Yunanistan'ı tercih eden çok sayıda Türk tanıyorum" diye konuştu.

Yunanistan ekonomisinin sancılı dönemden sonra kalkınma trendine girdiğini dile getiren Skrekas, şöyle devam etti:

"İşbirliği yapmak durumundayız. Küçük sorunların hızlı bir şekilde aşılabileceğine eminim. Ekonomik işbirliğinin her iki tarafın da yararına sonuçlar vereceği aşikar. Enerji, yeni teknolojiler ve turizm gelecekte gelişecek sektörler olarak öne çıkmakta. Girişimciliği desteklemek amacıyla hükümetimiz bir dizi reformu hayata geçirdi. Bürokratik engeller ortadan kalkıyor, iş kurma basitleşiyor, maliyet azalıyor. Türk yatırımcılar Yunanistan piyasasındaki fırsatları görüyor. Onları memnuniyetle ağırlamaya hazırız. Çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların karşılıklı desteklenmesi anlaşması yapılması son derece önemli."

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT