İKV BAŞKANI, AB BAKANLIĞI MÜSTEŞARI BÜYÜKELÇİ R. ENGİN SOYSAL’I ZİYARET ETTİ

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 19 Ağustos 2014 tarihinde AB Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanan Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ı ziyaret etti. Büyükelçi Soysal’a yeni görevinde başarılar dileyen Vardan, İKV’nin yeni dönemde planladığı faaliyetler ve öncelikli çalışma alanları hakkında bilgi aktardı. Vardan, İKV’nin AB sürecinin ilerlemesine destek verdiğini ve nihai hedef olan tam üyeliğe yönelik olarak müzakere sürecinin hızlandırılması ve makul bir süre içinde tamamlandırılmasını beklediğini belirtti. Vardan, İKV’nin vize konusu üzerinde de hassasiyetle durduğunu ve geri kabul anlaşmasının imzalanması sonrasında başlayan vize serbestisi sürecinin yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanarak, Türk vatandaşları için AB’ye vize engelinin kaldırılması için çalıştığını açıkladı.

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Engin Soysal, meslek hayatı içinde, İKV’yi yakından tanıdığını ve çalışmalarını takdir ettiğini belirtti. Büyükelçi Soysal, Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde AB Bakanlığı’nın da en yakın işbirliği ortaklarından birinin İKV olduğunu kaydetti. Soysal, Türkiye’nin AB hedefinin geçerliğini koruduğunu, toplumun tüm katmanlarını bir araya getiren bir proje olduğunu ve bu hedefe tüm ülke olarak kilitlenmemiz gerektiğini vurguladı. İKV Başkanı Vardan da Türkiye’nin AB üyeliği hedefinin bir “Türkiye projesi” olduğunu ve İKV’nin 1965 yılında kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin çoktan AB üyesi olmasının gerektiğini belirtti.

Görüşmede İKV Başkanı Vardan ayrıca, 2015 yılında İKV’nin 50. Yılının çeşitli projeler ve etkinlikler ile kutlanacağını açıkladı. Görüşme AB Bakanlığı müsteşarı Engin Soysal ve İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın karşılıklı iyi dilekleri ve iki kurum arasında işbirliği niyetlerinin belirtilmesi ile sona erdi. Ziyarette Vardan’a, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas eşlik etti.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT