İKV HEYETİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ MANSERVİSİ İLE BİRARAYA GELDİ

Ömer Cihad Vardan başkanlığında, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Genel Sekreter Yardımcısı Melih Özsöz’den oluşan İKV heyeti, 7 Temmuz 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi ile biraraya geldi. Ankara’da Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu’nda gerçekleştirilen görüşmeye ayrıca Delegasyon temsilcileri Güray Vural ve Prof. Dr. Mustafa Balcı’da katıldı.

 

Görüşmede genel olarak Türkiye-AB müzakere sürecindeki mevcut durum ele alındı. Delegasyon olarak, İtalya’nın AB Dönem Başkanlığı sürecinde müzakerelerde yeni başlıkların açılmasını beklediğini ifade eden Büyükelçi Manservisi, 19. Başlık olan Sosyal ve Politika ve İstihdamın önümüzdeki dönemde açılmasının kuvvetle muhtemel olduğunu İKV heyetini iletti. Bu çerçevede Türkiye’nin toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek iş yerinde çalışan işçilerin en az yüzde 1'inin sendika üyesi bulunması konusuna yeşil ışık yaktığını ifade eden Büyükelçi Manservisi, işkolu barajındaki bu düzenleme ile birlikte Sosyal Politika ve İstihdam faslının açılabileceğini söyledi. Büyükelçi Manservisi, GKRY’nin bloke ettiği Enerji faslında da müzakerelere geçilmesi için, Delegasyon olarak yoğun çaba sarfettiklerini belirtti. Aynı şekilde 23. Başlık olan Yargı ve Temel Haklar konusunda da ilerleme kaydedilebileceğini söyledi.

 

 

 

Büyükelçi Manservisi, Ekim 2014 tarihinde yayımlanacak Avrupa Komisyonu İlerleme Raporunun tonunun, stratejik öneme sahip Türkiye-AB ilişkilerini genişletme ve derinleştirmeye imkan verecek şekilde belirleneceğini söyledi ve bu raporun mevcut Komisyonun yayımlayacağı son rapor olacağına dikkat çekti. Dolayısıyla Ekim ayımda yayımlanacak raporun bir sonraki dönemde yeni Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile ilişkilerini ne şekilde yürüteceği konusunda önemli bir referans noktası oluşturacağını ifade etti. Bu çerçevede özellikle siyasi reformlara önem verilmesi gerektiğini hatırlatan Büyükelçi Manservisi, sivil topluma danışılması ve sivil toplumun temel rolünü üstlenebilmesi için elverişli bir ortamın sağlanmasının önemli olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması ile ilgili olarak, TBMM’de Haziran ayı sonunda anlaşmanın onaylanması ile birlikte Türkiye’nin çok önemli bir adım attığını ifade eden Manservisi, önümüzdeki sürecin dikkatle takip edileceğini  söyledi. Geri Kabul Anlaşmasına ilişkin, kamuoyunda var olan yanlış algı sebebiyle, sürecin uzadığına dikkat çeken Stefano Manservisi, Türkiye’nin anlaşmada yer alan maddeler ile birlikte vize serbestliği yol haritasında ifade edilen kriterleri karşılaması ile birlikte, bu alanda çözüme ulaşılabileceğini söyledi.

 

Büyükelçi Manservisi ayrıca, görevi boyunca Türkiye’nin Katılım Öncesi Mali Yardımlardan azami yararlanabilmesi için Türkiye’deki ilgili birimler ile gerekli çalışmaları yapacaklarının da altını çizdi.

 

İKV ve İKV faaliyetleri ile ilgili Büyükelçi Manservisi’ye bilgi veren İKV Başkanı Vardan ise, önümüzdeki dönemde Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ile daha sıkı bir işbirliğinde bulunmak istediklerini Büyükelçi’ye iletti. Bu çerçevede serbest ticaret anlaşmaları konusunda İKV öncülüğünde kurulan STA Bilgi ve Kapasite Geliştirme Merkezi hakkında Büyükelçi’ye bilgi veren İKV Başkanı Vardan, bu çalışmalarda Delegasyon yetkililerinin de desteğini beklediklerini ifade etti.

 

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT