TÜRKİYE-AB GERİ KABUL ANLAŞMASI, TBMM GENEL KURULU’NDA ONAYLANDI

GERİ KABUL: İLERİ ADIM

TÜRKİYE-AB GERİ KABUL ANLAŞMASI, TBMM GENEL KURULU’NDA ONAYLANDI

İKV: “Geri Kabul Anlaşmasının TBMM Tarafından Onaylanmasını Memnuniyetle Karşılıyoruz”

İKV olarak, uluslararası düzensiz göç ile mücadelede etkin bir araç olan geri kabul anlaşmasının, Avrupa Parlamentosu’nun ardından,25 Haziran 2014 tarihinde TBMM tarafından da onaylanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Hiç şüphesiz modern sınır yönetimi anlayışının bir gereği olarak geri kabul, düzensiz ve yasadışı göç ile mücadele edilmesi, bu sayede sınırlar içerisinde ve dışarısında güvenliğin tesisi açısından, tüm ülkeler için büyük önem arz eden ve kurulması elzem olan bir mekanizmadır. Türkiye için, üyelik müzakerelerini yürüttüğü AB ile geri kabul mekanizmasının kurulması, AB üyelik şartlarının ötesinde, ülkemizin iç ve dış güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Müzakereleri 10 yıldan fazla süren ve taraflar arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması, yasadışı yollarla Türkiye üzerinden AB üye ülke topraklarına giren mültecilerin Türkiye’ye iadesini öngörüyor. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından en az 3 yıl sonra, Türkiye üzerinden AB’ye giriş yapmış olan mültecilerin Türkiye’ye geri iadesine başlanacak.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan:

“Düğümler Birer Birer Çözülüyor”

Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşmasının yürürlüğe girmesi öncesinde son adım olan, anlaşmanın TBMM tarafından onaylanması, 50 yılı aşkın süredir devam eden Türkiye – AB ilişkilerindeki düğümlerin birer birer çözülmeye başlandığı anlamını taşıyor.

“Vize Serbestliği Diyaloğu Tamamlanmalı; Vize Mecburiyeti Kalkmalı”

Temennimiz, söz konusu anlaşmanın onaylanması ile birlikte, Aralık 2013 tarihinde AB ile Türkiye arasında başlatılan, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği diyaloğunun daen kısa sürede, tarafların tüm hassasiyetlerine duyarlı bir şekilde tamamlanmasıdır. Bu çerçevede siyasi, ekonomik, hukuki ve en önemlisi insani her türlü normu zorlayan vize uygulaması konusunda yıllardır çaba sarf eden bir kurum olarak, Geri Kabul Anlaşması’nın onaylanmasının ardından 30 yılı aşkın bir zamandır kördüğüm haline gelmiş olan Türk vatandaşlarına yönelik vize mecburiyetinin bir an önce kaldırılarak mağduriyetin giderilmesi arzusundayız.

“Olumlu Gelişmeler Müzakere Sürecine de Yansımalı”

İKV olarak bir diğer arzumuz ise, geri kabul ve vize konularında atılan bu adımların 2005 yılından bu yana yürüttüğümüz Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecine olumlu olarak yansımasıdır. Unutulmamalıdır ki, hâlihazırda Türkiye, Geri Kabul Anlaşması ve Vize Serbestliği Yol Haritasında belirtilen kriterlerin yerine getirilmesi konusunda büyük çaba sarf etmiştir. Bu çabaların hem üyelik müzakereleri sürecine olumlu katkıda bulunması, hem de Türk vatandaşlarına bir an önce vizesiz Avrupa’nın kapılarının açılması için, 24. Başlık olan “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” faslının vakit kaybedilmeden müzakerelere açılmasını temenni ederiz. 

 

 TBMM tarafından onaylanan Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’na ilişkin:

-    İKV tarafından hazırlanan basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz .

-  İKV tarafından hazırlanan “TÜRKİYE-AB GERİ KABUL ANLAŞMASI’NIN 5N 1K’SI” başlıklı Bilgilendirme Notuna buradan ulaşabilirsiniz.

-   İKV tarafından hazırlanan “TÜRKİYE-AB GERİ KABUL ANLAŞMASI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 8 YANLIŞ” başlıklı Bilgilendirme Notuna buradan ulaşabilirsiniz.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT