İKV’DEN ALMANYA, FRANSA, İNGİLTERE VE İTALYA BÜYÜKELÇİLERİNE ZİYARET

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, göreve geldikten sonra, başta T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Avrupa Birliği konularında tüm yetkililerle görüşmelerine devam ediyor. Vardan bu kapsamda,10 Nisan 2014 tarihinde Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl, Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ve İtalya Büyükelçisi Gianpaolo Scarante ile birer görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde İKV Denetçisi Hasan Hüseyin Coşkun ve İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas da, Vardan’a eşlik ettiler.

Ömer Cihad Vardan, Büyükelçilere 1965 yılından beri Türkiye ile AB ilişkileri konusunda çalışan İKV hakkında bilgi verdi. 16 Ocak 2014 tarihinde seçilen yeni yönetimin özellikle Türkiye-AB müzakere süreci, vize muafiyeti diyaloğu ve geri kabul anlaşması, başta Trans Atlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı olmak üzere serbest ticaret anlaşmaları konuları üzerinde yoğun çalışmakta olduğunu anlatan Vardan, İKV’nin Türkiye’nin AB entegrasyonuna destek ve katkı sağlamayı hedeflediğini anlattı.

Başkan Vardan, Kasım 2013’de 22. Faslın açılması, Aralık 2013’de geri kabul anlaşmasının imzalanması ve üst düzey ikili temaslar ile yeni bir ivme kazanan sürecin herhangi bir engele takılmadan hızla devam etmesi gerektiğini vurguladı. Vardan ayrıca ziyaret etmekte olduğu ülke büyükelçilerin kendi ülkelerinin en üst düzey siyasi liderleri tarafından da dile getirilen yargı ve temel haklar ile ilgili 23. Fasıl ile adalet ve özgürlük ve güvenlik konularını içeren 24. Başlıkların açılmasının Türkiye’deki reform sürecine de hız vereceğini kaydetti. İlaveten özellikle Ukrayna’da yaşanan olaylar akabinde oluşan tablonun, gerek Türkiye ve gerekse AB açısından zaten kritik önemi haiz enerji konusunun daha da önem kazandığını ve bu bağlamda enerji konusunu içeren 15. Faslın açılmasının da müzakere sürecini hızlandıracağını söyledi. İki tarafın da fayda sağlayacağı entegrasyon sürecinin, AB ve Türkiye arasında gerek devlet, gerekse sivil toplum ve özel sektör arasında sürekli ve yapıcı diyalog ile geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Görüşmelerde ayrıca İKV ve AB üyesi devletlerin temsilcilikleri arasında işbirliği ve ortak faaliyetler gerçekleştirilmesi üzerinde duruldu. Türkiye-AB sürecinde güncel meseleler ele alındı. Türkiye’deki AB reform süreci, Türkiye ve söz konusu ülkeler arasında ikili ve ekonomik ilişkiler, müzakere sürecindeki son gelişmeler, vize konusu, uluslararası alandaki krizler ve Türkiye ve AB’ye etkileri ele alındı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için AB çıpasının önemi vurgulandı ve Avrupa ile Türkiye’nin yakın çevresindeki çalkantıların iki tarafı birbirine daha çok yaklaştırdığı ifade edildi. Türkiye’deki iç siyasi gelişmelerin AB sürecini unutturmamasıve AB ile Türk yetkililer arasında sürekli ve yapıcı temaslar ile sürecin hayatiyetini koruması gerektiği ve bilhassa bunun da her iki tarafın yararına olduğu belirtildi.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Õmer Cihad Vardan, diğer AB üyesi ülke temsilcileri ile görüşmelere  önümüzdeki günlerde de devam edecek.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT