İKV HEYETİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ MANSERVİSİ İLE BİRARAYA GELDİ

İKV Başkanı Õmer Cihad Vardan, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Brüksel Temsilcisi M. Haluk Nuray ve TOBB AB Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu’dan oluşan İKV Heyeti, 28 Mart 2014 tarihinde, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığına yeni atanan ve 16 Nisan 2014 tarihi itibariyle resmen görevine başlayacak olan Büyükelçi Stefano Manservisi ile, Brüksel’de biraraya geldi.

Görüşmede Õmer Cihad Vardan başkanlığındaki İKV Heyeti öncelikle, Büyükelçi Manservisi’yi yeni görevinden dolayı tebrik etti. İKV ve İKV’nin çalışmaları hakkında Büyükelçi Manservisi’ye ayrıntılı bilgi veren İKV Heyeti, yeni dönemde yapılması öngörülen çalışmalar hakkında Büyükelçiyi bilgilendirirken, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ile ortak çalışmalar ve işbirliğine açık olduklarını ifade ettiler.

16 Nisan 2014 tarihi itibariyle resmen görevine başlayacak olan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi ise, Başkanlığı dönemindeki öncelikleri hakkında İKV heyetini bilgilendirdi. Bu çerçevede Büyükelçi Manservisi, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması ve hemen sonrasında başlayan Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği diyaloğu ile Türkiye-AB üyelik müzakereleri süreci ve sürecin ekonomik entegrasyon boyutuna önem vereceğini, bu süreçte de özellikle Gümrük Birliği ve AB-ABD arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nı yakından takip edeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığına atanan Büyükelçi Stefano Manservisi, 1983 yılından bu yana Avrupa Komisyonu'nda görev yapmakta. Avrupa Komisyonu eski Başkanlarından Romano Prodi’nin özel kalem müdürlüğünü (chef de cabinet) yapan ve Temmuz 2010'dan bu yana Avrupa Komisyonu'nun İçişleri Genel Müdürlüğü’de görev yapan Büyükelçi Manservisi, Türkiye ile AB arasında vizelerin serbestliği diyaloğunun başlatılması ve Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması müzakereleri ve anlaşmanın imzalanmasında aktif rol oynadı. Büyükelçi Manservisi aynı zamanda, Avrupa Komisyonu'nun Schengen Alanı, göç politikası, terör ve insan kaçakçılığıyla mücadele gibi politikalarının da uygulanmasından sorumlu olarak uzun yıllar çalışmıştı.

16 Nisan 2014 tarihi itibariyle resmen görevine başlayacak olan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Büyükelçi Stefano Manservisi’ye yeni görevinde şimdiden başarılar dileriz.

İktisadi Kalkınma Vakfı

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT