BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN İKTİSADİ KALKINMA VAKFI YÖNETİMİ İLE BULUŞTU

Başbakan Yardımcısı  Sayın Ali Babacan 13 Mart 2014 tarihinde İKV Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. 

Avrupa Birliği ile müzakere sürecini ve İKV yönetiminin yeni dönemde yapacağı çalışmaları değerlendiren Ali Babacan, Avrupa Birliği ile diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen oturumunda, AP'nin Hollandalı üyesi RiaOoomen-Ruijten tarafından kaleme alınan 2013 yılı Türkiye Raporu’na ilişkinolarak açılması tavsiye edilen 23 ve 24. Fasılların önemine değinerek, yargı, temel hak ve özgürlükler alanında gereken reformların hızlıca hayata geçirilmesi gerektiğini ve AB üzerinden popülizm yapmanın yanlış olacağını vurguladı.

Babacan temel hak ve özgürlükler alanında Türkiye’nin mutlaka AB çıpasına ihtiyaç duyduğunu, aksi takdirde Türkiye’nin kendi içinde yapısal dönüşümde başarılı olmakta zorlanacağını belirtti. Başbakan yardımcısı, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesinin hukuk ve eğitim alanında yapılacak büyük nitelikte reformlara bağlı olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği ekonomisinin krizden çıkış sinyalleri verdiğini, ancak bütçe açıkları ve borçlarında hala yüksek seviyeleri koruduğunu, işsizlikteki artış durmasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası ‘nın sınırsız likidite sağlamaya ve her türlü tedbir alınacağına yönelik piyasalara verdiği güven mesajının etkisi ile azalan tedirginliğin yanıltıcı olmaması gerektiğini, henüz Avrupa Birliği sisteminde ekonomik reformların yeterli düzeyde gerçekleştirilemediğini belirtti.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin AB ile entegrasyonunun bir “Türkiye projesi” olduğunu ve tüm kesimlerin ortak çabalarını gerektirdiğini belirtti. Vardan, iş dünyasını temsil eden bir kuruluş olan İKV’nin yeni bir heyecanla yoluna devam ettiğini ve 2015’te 50. Yılını kutlayacağını söyledi.

Ali Babacan AB hedefinin ancak tüm kesimler tarafından sahiplenilirse başarılı olunacağını hatırlattı ve iş dünyasının AB konusundaki temsilci kuruluşu olan İKV’nin bu hedef doğrultusundaki çalışmalarının büyük önem taşıdığını vurguladı.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT