İKV YÖNETİM KURULU AB BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulunu kabul etti. İKV Başkanı Õmer Cihad Vardan başkanlığındaki heyette, Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve Zeynep Bodur Okyay, Muhasip Üye Mehmet Nuri Görenoğlu, Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Canevi, Üyeler Tuğrul Kudatgobilik, İlhan Soylu, İlyas Gençoğlu, Denetçi Üye Kenan Atalay, TOBB AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu ve İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas yer aldı.

İKV En Değerli Ortak

Görüşmede AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İKV Yönetim Kuruluna ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti ve İKV’nin AB sürecinde Bakanlığın en değerli ortağı olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, AB sürecinde önemli bir ivme yakalandığını ve bu pozitif atmosferi en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirtti. Bakan, Ocak ayında AB kurumları ve bazı üye devletler ile çok yoğun bir diplomasi trafiğinin gerçekleştirildiğini, yakalanan bu ivmenin Türkiye’nin hızla gerekli reformları gerçekleştirmesi sureti ile içinin doldurulması gerektiğini ifade etti.

Yalnız Hissettirmediniz

AB Bakanı Çavuşoğlu, İKV’nin desteğini her zaman gördüğünü ifade etti ve İKV’nin çalışmalarını her zaman takip ettiğini ve Bakan olduktan sonra bu çalışmalardan daha fazla yararlanacağını ekledi. AB ile ilgili çalışmalarda “beni yalnız hissettirmediniz” diyerek İKV’ye teşekkür eden Bakan, Bakanlığın üzerinde durduğu gelişmeler hakkında bilgi verdi. Õnümüzdeki dönemde temel haklar ve yargı ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasılları başta olmak üzere, sadece Türkiye’yi değil AB’yi de yakından ilgilendiren enerji ve ekonomik ve parasal politika gibi fasılların da açılmasının gündemde olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, bir sivil toplum örgütü olarak İKV’nin bu süreçte destekleyici rolünün önemine işaret etti. İKV’nin özellikle vize konusundaki çalışmalarını takdire şayan bulduğunu belirten AB Bakanı, vize serbestisinin üç buçuk yıl içinde gerçekleşmesini umduklarını ekledi.

49 Yıllık Tecrübe

İKV Başkanı Õmer Cihad Vardan, Mevlüt Çavuşoğlu’nu yeni görevinden dolayı kutladı ve Bakanın katılarak açış konuşmasını yaptığı Genel Kurul’da seçilen yeni yönetim kurulu adına teşekkürlerini sundu. İKV’nin 49 yıllık tecrübesi ile Başbakan Erdoğan tarafından AB sürecinde yeni bir milat olarak ilan edilen 2014’te Bakanlığa destek olmaya ve yükünü paylaşmaya devam edeceğini belirtti. İKV’nin önümüzdeki dönemde ön plana alacağı konuları ve hedefleri anlatan Õmer Cihad Vardan, Vakfın tüm çalışmaları ile Bakanlığa destek olacağını söyledi.

Kendimizi Evimizde Hissediyoruz

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, AB Bakanlığı’nın faaliyet alanı ile İKV’nin çalışmalarının örtüştüğünü belirterek, Vakfın bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da Türkiye’nin AB katılım sürecine katkı sağlamaya devam edeceğini belirtti. Õmer Cihad Vardan, tüm Vakıf üyelerinin AB Bakanlığında, kendilerini evlerinde hissettiğini ifade etti ve AB sürecinin sivil toplum ayağında köklü bir ihtisas kurumu olarak İKV’nin nihai hedef olan tam üyeliğe ulaşılması ve AB nezdinde Türkiye’nin temsil edilmesi için her türlü desteği sunacağını ekledi.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT