UND HEYETİ İKV’Yİ ZİYARET ETTİ

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve beraberindeki heyet, İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan’ı ziyaret etti. UND Heyeti’nde Başkan Nuhoğlu’nun yanı sıra, İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Evren Bingöl ve Alper Özel, AB Danışmanı Can Baydarol ve Uzman Yardımcısı Deniz Servantie görüşmede hazır bulundu. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Genel Sekreter Yardımcısı Melih Özsöz’ün de katıldığı görüşmede, başta Gümrük Birliği kapsamında malların serbest dolaşımına ilişkin yaşanan sorunlar ve Türk vatandaşlarına yönelik vize sorunu olmak üzere, güncel gelişmeler ve Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri ele alındı.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu görüşmede, Dünya Bankası’nın 8 Nisan 2014 tarihinde açıklanan AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirme Raporu kapsamında, Gümrük Birliği çerçevesinde malların serbest dolaşımına ilişkin sorunların Raporda yer aldığına dikkat çekti. Raporda ticaretin hacim ve değer olarak arttırılması hedefinin her iki taraf için de başarılmış olduğunun ancak, karayolu taşıma kotaları, sürücü vizeleri ve genel anlamıyla Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamaları gibi kısıtlayıcı tedbirler nedeniyle potansiyelin altında ilerleme sağlandığının altının çizildiğini hatırlatan Başkan Nuhoğlu, bu sorunların giderilmesinde Gümrük Birliği kapsamındaki malların dolaşımının serbestleştirilmesi gerekliliğini vurguladı. Türkiye uluslararası karayolu taşımacılığı sektörünün küresel rekabet koşullarındaki gelişiminin önündeki en büyük engellerden birini oluşturan bu sorunları kalıcı olarak çözmek üzere hareket ettiklerini vurgulayan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, bu çerçevede İKV ile özellikle Türk işadamlarına yönelik vize uygulamaları kapsamında işbirliği içinde olmak istediklerini söyledi.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, görüşmede İKV’nin özellikle ilgilendiği vize konusunun gerek Gümrük Birliği gerekse AB adaylık süreci kapsamında önemli bir sorun oluşturduğunu belirtti. Vardan, İKV’nin uzun yıllardır bu konudaki çalışmalarında Türkiye’nin ortaklık hukukundan doğan haklarını vurguladığını ve vizenin özellikle Gümrük Birliği kapsamında bir tarife dışı engel oluşturduğunu savunduğunu kaydetti. Vardan yeni yönetim kurulu ile birlikte gerek Türkiye’nin AB müzakere süreci gerekse AB ile ikili ilişkilerde sorun yaratan vize ve STA konularında çalışmalara hız verildiğini belirtti. İKV ve UND arasında, AB ile vize ve taşıma kotaları ile ilgili yaşanan sorunlara çözüm bulunmasına yönelik olarak bir eylem planı üzerinde çalışılması ve işbirliği yapılmasına karar verildi.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT