VİZE VE GERİ KABUL, KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE ELE ALINDI

TESEV ve Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliğinde 28 Nisan 2014 tarihinde Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “AB-Türkiye İlişkilerinin Gelecepği ve Orta Doğu’da Son Dönemde Yaşanan Gelişmeler” başlıklı toplantıya katılan İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz, 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması sonrasında Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamaları alanında yaşanan gelişmelere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. “Karşılıklı ve Bölgesel Dinamikler Işığında Türkiye-AB İlişkileri” başlıklı panelde konuşan Özsöz ile aynı panelde TESEV Dış Politika Programı’ndan Prof. Dr. Mensür Akgün ve Sakarya Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nden Dr. Yıldırım Turan yer aldı.

 

Özsöz sunumuna, Türk vatandaşlarının 1980’li yıllardan bu yana birebir deneyimlediği vize sorunun tarihsel gelişimi ile başladı ve vize sorunun hukuki, siyasi, ekonomik ve ticari boyutlarından bahsetti. 2008-2010 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteği ile, İKV ve ECAS işbirliğinde gerçekleştirilen Vize Şikayet Hattı’nın çarpıcı sonuçlarını dinleyicilerle paylaşlan Özsöz, 27 yılda ABAD tarafından Türk vatandaşlarının serbest dolaşımına ilişkin 55 kararın verildiğini; verilen her kararın bir önceki kararda kazanılan hakları bir kere daha teyid ettiğini söyledi. 2009 tarihinde karara bağlanan Soysal Davası sonrasında, Türk vatandaşlarının vizesiz Avrupa hedefine bir adım daha yaklaştığına dikkat çeken İKV Genel Sekreter Yardımcısı, 2013 tarihinde aynı mahkemenin Demirkan Davasına ilişkin verdiği karar ile, olumlu havanın yerini karamsar bir havaya bırakttığının altını çizdi. Tüm yaşanan gelişmelere rağmen, hukuki mücadeye devam edilmesi ve Türk vatandaşlarının AB topraklarına serbest girişine ilişkin hukuki kazanımların unutulmaması gerektiğini vurgulayan Özsöz, 16 Aralık 2013 tarihinde Türkiye ve AB arasında Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanması ve vize serbestliği diyaloğunun başlaması ile, Türkiye ve AB’nin bu konuda yepyeni bir sürece adım attıklarını ifade etti.

 

Başlayan  yeni sürece ilişkin katılımcılara teknik bilgiler veren İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz, bu süreçte AB’nin 2009 ve 2010 yıllarında 5 Batı Balkan ülkesi vatandaşlarına vize serbestliği getiren sürecin iyi ve doğru bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan ve Makedonya vatandaşlarına vize serbestliği getiren yol haritaları hakkında katılımcılara detaylı bilgi veren Özsöz, Türkiye’ye için sunulan yol haritası ile bu ülkelere sunulan yol haritalarını karşılaştırmalı bir perspektiften ele aldı. Türkiye yol haritasının, Batı Balkan ülkeleri yol haritaları ile karşılaştırıldığında çok daha detaylı ve somut kriterler kapsadığına dikkat çeken İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü, bu süreçte AB’nin Batı Balkan ülkelerine gösterdiği açıklık, şeffaflık ve samimiyeti, Türkiye içinde göstermesi gerektiğini söyledi. Özellikle, müzakereleri neredeyse 10 yıl süren Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, Türkiye’nin atması gereken adımlara değinen Özsöz, sürecin ucu kapalı bir süreç olarak görülmemesi ve Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri süreci ile paralel bir şekilde yürütülmesinde fayda olduğunu söyledi.

2014

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT