STA BİLGİ VE KAPASİTE MERKEZİ PROJESİ

İKV, 2014 yılında Türk iş dünyası temsilci örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile bir STA Bilgi ve Kapasite Merkezi oluşturmayı hedefleyen projesini başlatmıştır. Proje kapsamında AB-ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakerelerinin yakından izlenmesi dâhil olmak üzere yeni nesil ticaret anlaşmalarının, STA’ların incelenmesi, değerlendirilmesi, bu anlaşmaların sonuçlarının etkileri konusunda görüş oluşturulabilmesini sağlayacak kapasitenin oluşturulması amaçlanmaktadır.

2010’dan 2014 yılına kadar yürütülen “AB’nin Dış Ticaret Politikası ve Türkiye Projesi” ile AB ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin zeminini oluşturan Gümrük Birliği konusunda çok sayıda toplantı ve seminer düzenleyen, yayınlar hazırlayan Vakfımız, günümüzde dünya ticaretindeki ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeleri dikkate alarak, bu projede elde ettiği deneyimi ve bilgilerini STA Bilgi ve Kapasite Merkezi’ne aktaracaktır.

Proje kapsamında ilk toplantı Ekonomi Bakanlığı Hizmet Ticareti Anlaşmaları Dairesi Başkanı Ayşe Figen Safalı ve İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray’ın katılımları ve sunumlarıyla 21 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Toplantı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Proje kapsamında düzenlenen ikinci toplantıda, Brookings Enstitüsü’nün Amerika ve Avrupa Çalışmaları Merkezi Türkiye Projesi Direktörü ve TÜSİAD’ın Kıdemli Uzmanı Prof Dr. Kemal Kirişci, TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü, Türkiye'nin DTÖ nezdindeki eski Daimi Temsilcisi, emekli Büyükelçi Bozkurt Aran ve Avrupa Hizmetler Forum’un (European Services Forum) İdari Direktörü Pascal Kerneis çok taraflı ticaret sistemi ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) üzerine sunumlar gerçekleştirdiler. Toplantı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

STA Bilgi ve Kapasite Merkezi'nin 20 Nisan 2015 tarihinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde düzenlediği "Türkiye-AB İlişkilerinde Yeni Gündem" başlıklı üçüncü toplantısında T.C. Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdürü Murat Yapıcı "Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin Güncellenmesine İlişkin Son Gelişmeler", İKV Brüksel Temsilcisi M. Haluk Nuray "Gümrük Birliği ve TTIP Ekseninde Türkiye-AB Ekonomik İlişkilerinin Yeni Yüzü", İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz "Türk Vatandaşları İçin Vizesiz Avrupa: Vize Serbestliği, Geri Kabul ve Sonrası" konularında birer sunum gerçekleştirmişlerdir. Toplantı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Proje ile ilgili gelişmeleri İKV web sitesinden izlemek mümkündür.

Projemizle ilgili tüm sorularınızı bize sta@ikv.org.tr adresinden iletebilirsiniz.

Gümrük Birliği, STA'lar ve TTYO konularında İKV çalışmalarına buradan ulaşılabilir.

 

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT