VİZE ŞİKAYET HATTI

İKV, başta Türk iş dünyası olmak üzere, Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere yapacakları ziyaretlerde almak zorunda oldukları Schengen Vizesi ile ilgili sıkıntılarını, “Vize Şikâyet Hattı Projesi” ile dile getirmektedir. Hâlihazırda projemiz vize sorununu çok boyutlu olarak ele almaya devam ederken, geri kabul sürecini de siyasi, ekonomik ve sosyal yönleriyle değerlendirmektedir.

İKV tarafından TOBB’un desteği ve Belçika merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan ECAS’ın (European Citizen Action Services) iş birliğinde 2009 yılında başlatılan Vize Şikâyet Hattı Projesi, 2011-2014 döneminde düzenlenen toplantılar, bilgilendirme faaliyetleri ve yayınlar ile sürdürülmüştür.

Projenin 2010 yılında biten ilk ayağında, Türk vatandaşlarının vize başvurularında karşılaştığı sorunların bir dökümü çıkartılmıştır. Bu kapsamda, vize işlemlerinin başlatılması için talep edilen belgeler, maruz kalınan muamele ve karşılaşılan diğer tüm zorluklar sistematik bir biçimde tespit edilmiş ve Türkçe-İngilizce hazırlanmış raporlar ile başta Türkiye ve AB düzeyindeki karar alıcılar olmak üzere, geniş çevreler ile paylaşılmıştır.

Projenin 2011-2013 dönemini içeren ikinci ayağında ise, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması, konunun siyasi, ekonomik, hukuki ve insani yönlerini kapsayacak şekilde İKV tarafından yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen toplantılarda, uzmanlar tarafından ele alınmıştır. Bu süreçte İKV, ABAD tarafından konuya ilişkin verilen kararları yakından takip etmiş, aralarında Prof. Dr. Rolf Guttman ve Prof. Dr. Kees Groenendijk’in de bulunduğu birçok uzman tarafından hazırlanan değerlendirmeler, İKV tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

2013 yılı Aralık ayında Türkiye-AB arasında Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanması ve Türk vatandaşlarına yönelik vize diyaloğunun başlatılması öncesi ve sonrasında İKV, kısa bir süre önce aynı süreçten geçmiş olan Batı Balkan ülkelerinin deneyimlerini mercek altına almıştır. 2014 ve sonraki yılları kapsayacak süreçte İKV, yol haritaları üzerinden konuyu derinlemesine incelemeye ve konu hakkında başta karar alıcılar ve iş dünyası olmak üzere, toplumun çeşitli kesimlerini bilgilendirmeye devam edecektir.

Vize Şikayet Hattı Projesi kapsamında hazırlanan yayınlara İKV Kütüphanesi’nden erişmek mümkündür.

Projemizle ilgili tüm sorularınızı vize@ikv.org.tr adresinden bizlere iletebilirsiniz.

 

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT