MAYIS

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

2-8 Mayıs 2016

Üçüncü Vize Raporu'na İlişkin Dışişleri Bakanlığı'nın Resmi Açıklaması

4 Mayıs 2016 tarihinde açıklanan Avrupa Komisyonunun Üçüncü Vize Serbestisi Raporu’na yönelik Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi yazılı açıklamada raporun memnuniyetle karşılandığı ve konunun Avrupa Parlamentosu ve Konseye iletildiği duyuruldu. AB’de başlatılan onay süreci sırasında Türkiye olarak yol haritası çalışmalarının tamamlanmasına yönelik hareket edileceği belirtilen açıklamada vizesiz seyahatin; AB ile beşeri, ekonomik ve kültürel bağların derinleşmesine katkı sağlayacağı ve AB ile ilişkileri yeni bir boyuta taşıyacağı açıklandı.

AB’den Açıklamalar

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin özellikle son haftalarda kriterlerin karşılanmasına yönelik önemli ilerleme kaydettiğini ancak yapılması gerekenlerin de olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Timmermans’a benzer açıklamasında, 18 Mart Zirvesi’nin ardından Türkiye’nin önemli çalışmaları tamamladığını belirtti. Diğer gerekli adımların gerçekleştirilmesinde Türkiye’ye güvendiklerini belirten Avramopoulos, Komisyonun geriye kalan kriterlerin karşılanmasını izlemeye devam edeceğini ifade etti.

 

9-15 Mayıs 2016

AB Bakanı Bozkır AP Başkanı Schulz ile Bir Araya Geldi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 10-12 Mayıs 2016 tarihlerinde Strazburg’da AB kurumları yetkilileriyle bir araya geldi. AP Başkanı Martin Schulz ile resmi bir görüşme gerçekleştiren Bakan Bozkır, görüşmelerde Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisi ve Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin ele alındığını belirtti.    

Bakan Bozkır ayrıca AP Dışişleri Komisyon Başkanı Elmar Brok, EPP (Avrupa Halk Partisi) Grubu Başkanı Manfred Weber, S&D (Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı) Grubu Başkanı Gianni Pittella, ECR (Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformcular) Grubu Başkanı Syed Kamall ve EPP Üyesi Anna Maria-Corazza Bildt ile görüştü. Avrupa Konseyi yetkililerinden Konseyin Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland’ın yanı sıra Bakan Bozkır, son dönemde ilişkilerde önemli yere sahip olan göç politikası konusunu görüşmek üzere Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos ile bir araya geldi. 

AB Bakanı Bozkır, vizesiz Avrupa için Türkiye’nin taleplerini Brüksel’e İletti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Bakan Bozkır, vize serbestisinde gelinen sürecin değerlendirilmesi ve Türkiye’nin taleplerini Brüksel’e iletmek için AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannas Hahn ile bir araya geldi. Görüşmelerden sonra düzenlendiği basın açıklamasında Bakan Bozkır, Türkiye ile müzakereleri süren vizesiz Avrupa sürecinin, Makedonya, Bosna Hersek ve Kosova ile yürütülen anlaşmalar gibi basite indirgenemeyeceğini, Türkiye ile olan anlaşmanın farklı bir proje olduğunu ve 72 kriterin matematiksel bir denklemden öte, siyasi boyutuyla değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. Açıklamasında Bakan Bozkır, AP ve Konseyin ortak bir tutum sergilemesinden yana olduğunu hatırlatırken, Komisyon tarafından 5 kritere yönelik şart koşulmayarak önerilen durum değerlendirmesinin açık bir sonucu olmadığını, aksine AP’nin durumu yanlış değerlendirmesine yol açtığını vurguladı. AP’de tıkanan sürecin, kabul edilemez olduğunu ve AP’nin süreci durdurma hakkının olmadığını belirten Bakan Bozkır, bu noktada yapılması gerekeni, Komisyon ve Genel Kurul nezdinde oluşturulacak bir platformdan geçtiğini belirtti. Ancak Brüksel’deki görüşmelerde Bakan Bozkır, Komisyon Üyesi Hahn tarafından böyle bir mekanizmanın oluşturulamayacağı mesajının verildiğini açıkladı.

Basın açıklamasında Bakan Bozkır, Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılacak bir değişikliğin Türkiye siyasetindeki bir konu olmadığını ve çözümün ancak karşılıklı anlayış ile mümkün olacağını belirtti. Türkiye’nin süreci devam ettirmek istediğini ve Komisyonun yeni bir öneriyi sunması gerektiğini belirten Bakan Bozkır, her ülkenin farklı tabiatı ve kamuoyu olduğunu dolayısıyla, bu konuda kesin bir dille Komisyon-Türkiye arasında yapılacak istişarelerle yeni bir formül aranması gerektiğini ifade etti. Bakan Bozkır, Türkiye’nin mevcut süreçte 5 kriteri değerlendirmek için yeni bir istişare sürecini başlatacağını ve anlaşmanın tüm boyutlarıyla ele alınmasıyla tehlike unsuru olacak durumların aşılması için gayret sarf etmeye devam edeceğini vurguladı. Göç politikası alanında paradigmanın değiştiğini belirten Bakan Bozkır, kritik bir süreçten geçildiğini ve bu durumun üye ülkeler açısından da bir an önce görülmesi gerektiğini vurguladı.  

Bakan Bozkır Brüksel ziyareti kapsamında Brüksel Başbakan Yardımcı, Dışişleri ve Avrupa Bakanı Didier Reynder ile de görüşme gerçekleştirdi. 

 

16-22 Mayıs 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan Geri Kabul Anlaşması'nı Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma ile Oluşturulan Ortak Geri Kabul Komitesinin 2/2016 Sayılı Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun"nu onayladı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, vize serbestliği sürecinde yerine getirilmesi gereken kriterlerden biri daha gerçekleşmiş oldu.

AB Bakanlığı Erzurum’da Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı Düzenlendi

AB Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sivil toplumun önemine dikkat çekmek ve sivil toplum kuruluşlarının etkililiğini artırmak amacıyla gerçekleştirilen Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı 17 Mayıs 2016 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirildi. Toplantıya sivil toplum temsilcilerinin yanı sıra yerel yönetimlerden, üniversitelerden ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda binin üzerinde sivil toplum temsilcisine, AB üyelik sürecine ilişkin son gelişmeler aktarıldı. Bakan Bozkır yaptığı açış konuşmasında, AB’ye katılım sürecini, kurumsal ve yasal anlamda AB standartlarını kazanma süreci olarak değerlendirirken, toplumsal bir dönüşüm sürecini yansıttığını da belirtti. Bu dönüşüm sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için güçlü ve aktif bir sivil topluma ihtiyaç olduğunu önemle vurguladı.

Toplantıda ayrıca Erasmus+ programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarının alabileceği hibeler tanıtıldı.

AB Bakanlığı tarafından “Güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir Türkiye” anlayışıyla şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Konya, Adana, Bursa, Antalya, Samsun, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Gaziantep ve Hatay’da 12 adet sivil toplumla diyalog toplantısı düzenlendi.

Karadağ’ın Başmüzakerecisi Pejovic Türkiye’ye Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Karadağ’ın AB Üyeliğinden Sorumlu Devlet Sekreteri ve Başmüzakerecisi Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın konuğu olarak 16-17 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara'da resmi temaslarda bulundu.

Ankara temasları kapsamında, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Devlet Sekreteri ve Başmüzakereci Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic ile görüşerek çalışma yemeğinde bir araya geldi. Devlet Sekreteri ve Başmüzakereci Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic ayrıca TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Ahmet Berat Çonkar ile görüşerek çeşitli temaslarda bulundu.

 

23-29 Mayıs 2016

Ömer Çelik, 65’inci Hükümette AB Bakanı Olarak Göreve Getirildi

65’inci Hükümette AB Bakanı ve Başmüzakereci görevine Ömer Çelik getirildi. Ömer Çelik yeni görevini 25 Mayıs 2015 tarihinde Büyükelçi Volkan Bozkır’dan devraldı.

İKV olarak, Sayın Ömer Çelik’i yeni görevinden ötürü tebrik ediyor ve kendilerine AB Bakanımız ve Başmüzakerecimiz olarak başarılar diliyoruz. Geçmiş dönem çalışmaları ve üstün hizmetlerinden ötürü de Sayın Büyükelçi Volkan Bozkır’a teşekkür ederiz.

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT