OCAK

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ
 

1-10 Ocak 2016

AB Bakanı Volkan Bozkır KKTC’ye Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 6 Ocak 2016 tarihinde, AB Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu ve KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile bir araya geldi.

Bakan Bozkır ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünde ileri bir aşamaya gelindiğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasıyla 2016 yılının hem KKTC hem de Türkiye için çok önemli gelişmelerin yaşanmasının beklendiği bir yıl olduğunu söyledi.  AB ile yoğun ilişki ve temasların olacağı bir yıla girildiğini ifade eden Bakan Bozkır, yaşanacak yoğun trafik öncesi KKTC’de üst düzey temaslarda bulunmanın önemine vurgu yaptı. Bozkır, Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de KKTC’nin yanında olduğunun altını çizdi.

Bakan Bozkır, Girne Amerikan Üniversitesi’nde Türkiye, AB ve Kıbrıs konulu bir konferans vererek, üniversite senatosu tarafından verilen fahri doktora unvanı törenine katıldı.

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian Türkiye’yi Ziyaret Etti

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, 4-5 Ocak 2015 tarihlerinde, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldi.

Bakan Le Drian’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkiler başta olmak üzere yabancı terörist savaşçılar, Suriye ve Libya konularının masaya yatırıldığı açıklandı.

AB Bakanlığı Tarafından Eskişehir’de STK Toplantısı Düzenledi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla, 7 Ocak 2016 tarihinde, “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” başlıklı toplantı AB Bakanlığı tarafından Eskişehir’de gerçekleştirildi.

Eskişehir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, yerel yönetim ve üniversitelerden temsilcilerin AB'ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldukları toplantıda Bakan Bozkır, Türkiye-AB müzakere süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bozkır, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda AB sürecinin devamıyla çok önemli noktalara geleceğini belirtirken, AB standartlarına ulaşmak ve Türkiye’yi demokratik, ekonomik ve sosyal alanda hak ettiği seviyelerde görebilmek amacıyla büyük bir reform hamlesine gireceklerine söyledi. Toplantıda ayrıca, Erasmus+ Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı çerçevesinde sivil topluma yönelik mali destek ve hibe programlarına ilişkin AB Bakanlığı uzmanları tarafından sunumlar gerçekleştirildi.
 

11-17 Ocak 2016

İstanbul’daki Terör Saldırısına İlişkin AB’den Açıklamalar

12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen terör saldırısı AB gündeminde geniş yer tutu. Ortak yazılı açıklamada AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından Türkiye’nin bir kez daha maruz kaldığı terör saldırısı kınandı. Ortak açıklamada, 29 Kasım 2015 tarihli Türkiye-AB Zirvesi’nin önceliklerinden biri olan terörizmle mücadele konusunda, AB’nin Türkiye’nin yanında olduğu mesajı verildi. İki yetkili ayrıca uluslararası hukuk zemininde insan hakları ilkesinin benimsenmesi için iki tarafın ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı. 

AP Başkanı Martin Schulz saldırıya ilişkin açıklamasında Paris’ten İstanbul’a, ABD’den Mısır’a uzanan terör saldırılarının küresel bir felaket gibi yayıldığını ve ortak çabalarının herkesin güvenliğini sağlama temelinde bu felaketi ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul’daki saldırılarda hayatını kaybeden Alman vatandaşlarının ailelerine başsağlığı diledi ve açıklamasında saldırıyı, özgürlüğe karşı yapılmış bir hareket olarak yorumladığını ifade etti.

İstanbul’daki saldırılara ilişkin NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise açıklamasında, hayatlarını kaybeden vatandaşların ailelerine başsağlığı dilerken, tüm NATO üyelerinin terörizme karşı ortak duruş sergilediğini hatırlattı.

KİK Üyeleri Cumhurbaşkanı ile Bir Araya Geldi

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyesi kuruluşların temsilcileri 13 Ocak 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlandı. Toplantıya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılırken, görüşmeler basına kapalı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmelerde 2016 yılında yapılması planlanan çalışmaların üzerinden geçildiğini ve çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı’ndan görüş alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmeye ayrıca Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, HAK-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Yağız Eyüboğlu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri Hikmet Yavuz Yiğit katıldı.

AB Bakanı Bozkır’ın Brüksel Ziyareti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır 15 Ocak 2016 tarihinde AB yetkilileriyle Brüksel’e bir araya geldi. Bakan Bozkır Brüksel ziyareti kapsamında Avrupa Komisyonun Enerji Birliğinden Sorumlusu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic, Dijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Üyesi Günther Oettinger ve Ticaretten Sorumlusu Üyesi Cecilia Malmström ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmeler çerçevesinde enerji faslının müzakerelere açılması çalışmaları ve 28-29 Ocak’ta Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-AB Üst Düzey Enerji Diyaloğu toplantısı, Kıbrıs sorunu ve mülteci krizi ele alındı. Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin yanı sıra AB ile ABD arasındaki yürütülen TTIP müzakere süreci ile dijital gündem üzerinde sağlanacak olası işbirliği konuları da görüşmeler kapsamında masaya yatırıldı. Bakan Bozkır ayrıca Türkiye’de mart ayında Türkiye-AB Üst Düzeyli Ekonomi Diyaloğu toplantısının yapılacağını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Türkiye Ziyareti

14-15 Ocak 2016 tarihleri arasında İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi üzerine Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmelerde uluslararası ve bölgesel konular dışında İngiltere-Türkiye ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı açıklandı.

Fransa Büyükelçisi AB Bakanı Bozkır Tarafından Kabul Edildi

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries 12 Ocak 2016 tarihinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır tarafından makamında kabul edildi. Görüşmelerde Türkiye-Fransa ilişkilerinin yanı sıra, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü katılım müzakereleri sürecinin mevcut durumu ve mülteci sorunu ele alındı. Büyükelçi Fries açıklamasında mülteci krizinin çözümünde Türkiye’nin rolüne işaret etti ve Türkiye’nin üyelik sürecindeki olumlu seyrin devamını temenni etti.
 

18-24 Ocak 2016

 

Başbakan Davutoğlu İngiltere’ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirdi

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, 18-19 Ocak 2016 tarihleri arasında İngiltere’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, çeşitli temaslarda bulunan Başbakan Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi. Görüşmenin öncesinde basına açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile İngiltere arasında işbirliğinin iyi seyirde devam ettiğini belirterek, 2015 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 15 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Kıbrıs sorununun, garantör ülke olarak İngiltere’nin desteğiyle de çözülmesinin önemli olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, İngiltere’nin desteğiyle 2016 yılının, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir başlangıç yılı olarak geçmesini beklediklerini kaydetti.

İngiltere Başbakanı Cameron ise açıklamasında Kilis’teki patlama ve İstanbul’da meydana gelen terör saldırısının ardından taziye mesajlarını iletti ve terörle mücadelede iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

AB Bakanı Volkan Bozkır Strazburg’da Temaslarda Bulundu

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 20 Ocak 2016 tarihinde, resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın Strazburg kentinde resmi ziyaretlerde bulundu. Ziyaret kapsamında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ile görüşün Bakan Bozkır, AP Türkiye Dostları Grubu Eş-Başkanları ve üyeleri, Sosyalist Parti Grubu (S&D) Başkanı Gianni Pittella, Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Manfred Weber, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve Muhafazakâr Grubu (ECR) Başkanı Manfred Weber ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. AB Konseyi Dönem Başkanı Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile bir araya gelen Bakan Bozkır, katılım müzakerelerinin Hollanda Dönem Başkanlığı’nda ilerletilmesi, göç, terörle mücadele ve Ada’da devam eden müzakere süreci gibi konuların derinlemesine el alındığını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu Almanya’yı Ziyaret Etti

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 22 Ocak 2016 tarihinde, Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Türkiye-Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Hükümetlerarası İstişareleri’nin ilk toplantısına katılan Başbakan Davutoğlu, toplantıda ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde gözden geçirildiğini belirtti. Başbakan Davutoğlu, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı toplantıda, ekonomik ilişkiler, bölgesel politikalar, göç ve terörizmle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunulduğu açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, terörle mücadelede iki ülkenin iş birliği içinde olduğunu söyledi. Mülteci krizine stratejik bir hamle olarak değil, insani bir durum olarak baktığını belirten Başbakan Davutoğlu, sorunun tek çözüm yolunun Suriye’de kalıcı barışın sağlanmasıyla mümkün olacağını ifade etti. 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi’nin ilişkilerde yeni döneme girildiğinin kanıtı olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, yılda 2 kez yapılacak Zirve ile hem Türkiye-AB hem de Türkiye-Almanya ilişkilerinin ivme kazacağını kaydetti.

Başbakan Merkel ise konuşmasında, göçmenlerin barınması ve sosyal hayatlarının kolaylaştırılması için AB’nin sağlayacağı 3 milyar avroluk fonun en kısa zamanda hazırlanacağını söyledi ve 18 Şubat 2016 tarihinde yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde konunun netleşeceğini açıkladı. Ege’de yasadışı göçle mücadele için daha güçlü bir işbirliğinin gerekliliğini savunan Merkel, AB’ye gelen mültecilerin sayısını azaltmak için bu alanda ortak çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Türkçe’nin AB’nin Resmi Dili Olma Tartışmaları Sürüyor

Bu hafta ön plana çıkan gelişmelerden biri de, GKRY Lideri Nikos Anastasiadis Türkçe’nin AB resmi dilleri arasına girmesi için gerekli çalışmaları başlatması oldu.  KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rum Liderin girişiminin geç kalınmış ama iyi niyetli bir adım olduğunu belirtti. Bilindiği gibi, GKRY Türkçe’nin resmi dil olmasını engellemişti.

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT