AĞUSTOS

Merkel, Hollande ve Renzi, AB’nin Geleceğini Görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi, 22 Ağustos 2016 tarihinde, İtalya’nın Ventotene Adası’nda Britanya referandumunun ve ülkenin AB’den ayrılışının (Brexit) olası sonuçlarını değerlendirmek üzere bir araya geldiler. AB’nin en büyük üç ekonomisinin liderlerinin Ventotene toplantısının ardından açıklama yapan ev sahibi İtalya’nın Başbakanı Renzi,  Brexit’in AB’nin sonunu getireceğine dair senaryoların gerçekçi olmadığını belirtti. Liderler ayrıca mülteci sorunu ve terörizm konularını da ele aldılar. AB’nin güvenliğini kendi eline alması gerektiğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, AB’nin üç temel önceliğini şu şekilde sıraladı: güvenlik konularında daha sıkı bir işbirliği, kamu yatırımlarının ve özel yatırımların harekete geçirilmesi, gençlerin iş bulabilmesi için eğitilmesi.

Toplantı öncesinde üç lider ünlü Ventotene Manifestosu’nun yazarlarından Altiero Spinelli’nin mezarını ziyaret ettiler. Bilindiği üzere İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’da hapsedilen entelektüeller tarafından kaleme alınan Ventotene Manifestosu, milliyetçi akımların engellenmesi için Avrupa ülkelerine siyasi birlik çağrısı yapıyordu.

 

İngiltere’nin Yeni Komisyon Üyesi, Güvenlik Birliği’nden Sorumlu Olacak

2 Ağustos 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin yeni Komisyon Üyesi adayı Paris Büyükelçisi Julian King’e, Avrupa Komisyonunun Güvenlik Birliğinden Sorumlu Üyeliği görevini tebliğ etti. Bilindiği üzere, Komisyonun Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliğinden Sorumlu İngiliz Üyesi Jonathan Hill, Britanya referandumundan AB’den ayrılma kararı çıkmasının ardından görevinden istifa etmişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, AP Başkanı Martin Schulz ve AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Slovakya’nın Başbakanı Robert Fico’ya görev tanımının belirtildiği resmi mektubun iletildiğini ve AB kurumlarında resmi onay sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Atamasının önce AP sonra da Konsey tarafından onaylanmasının ardından göreve başlayacak olan King, 28 Nisan 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından sunulan Avrupa Güvenlik Gündemi’nin uygulanmasına destek verecek. Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın yönetimindeki İyileştirilmiş Yasal Düzenleme, Kurumlararası İlişkiler, Hukukun Üstünlüğü ve Temel Haklar çalışma grubunda yer alacak King’in, aynı zamanda Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avrampoulos’un çalışma programına da katkı sağlaması öngörülüyor.

 

Almanya ve Fransa’dan “TTIP Müzakereleri Durdurulsun” Çağrısı

Temmuz 2013’ten bu yana yürütülen TTIP müzakerelerinde kaydedilen ilerlemeye rağmen, TTIP’e yönelik eleştirilerin arttığı gözlemleniyor. Eleştiriler, ağırlıklı olarak hükümetlerin düzenleme hakkı ve yatırımcıların korunması arasında dengenin sağlanması, müzakerelerin yeterince şeffaf olmaması ile tüketici ve çevreye ilişkin standartların düşürülmesi konularında yoğunlaşıyor. Eleştiriler doğrultusunda, ağustos ayı içinde, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, TTIP müzakerelerinin fiilen başarısız olduğunu açıklarken, Fransa Dış Ticaret Bakanı Mathias Fekl de TTIP müzakerelerinin durdurulması yönünde çağrıda bulundu. Bakan Fekl, müzakerelerin sonlandırılması yönündeki talebini eylül ayında Bratislava’da düzenlenecek AB Gayrıresmi Ticaret Bakanları Toplantısı’nda gündeme getireceğini açıkladı ve ABD’nin TTIP müzakerelerinde hiçbir tavizde bulunmadığına dikkat çekti. ABD’nin özellikle kamu alımları, telekomünikasyon ve ulaştırma piyasalarını AB’ye açma konusunda çekimser davranması eleştirilere neden oluyor. Bu tepkiler karşısında, Avrupa Komisyonunun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, TTIP müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğinin altını çizerek, müzakerelerin devam edeceği açıklamasında bulundu.

 

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT