GÜNDEMDEN » 2015 » AB HUKUKU YAZ OKULU İKV, TOBB VE YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV’nin TOBB ve Yeditepe Üniversitesi işbirliği, Amsterdam Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlediği AB Hukuku Yaz Okulu 22 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Yeditepe Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Geleneksel hale gelen ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen yaz okulunda AB hukukunun temel ilkeleri, AB hukukunun Rekabet, Tek Pazar, Serbest Dolaşım, Dış İlişkiler, Ticaret gibi farklı alanlarındaki son gelişmeler, Türkiye-AB ortaklık hukuku, Vize ve Serbest Dolaşım konusu, AB Kurucu Antlaşmaları ve Avrupa Adalet Divanı kararları ışığında ele alındı. Yaz okulunda Amsterdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri, John Mathis, Ronald van Ooik, Thomas Vandamme ve Annette Schrauwen’in yanında, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Margerite Turhan, Soysal Davası avukatı Prof. Dr. Rolf Gutmann ve Avrupa Adalet Divanı hukuk sözcülerinden Prof. Dr. Nils Wahl  ders verdi.  Prof. Wahl AB iç pazarında rekabet hukuku alanındaki son gelişmeleri Avrupa Adalet Divanı kararları ışığında anlatırken, Rolf Gutmann ise Türk vatandaşlarının AB ülkelerine seyahatlerinde karşılaştıkları vize uygulaması ile ilgili davaları ve bu konudaki kazanımlar ve engelleri ele aldı.  

 

Türkiye’den, Avrupa’dan ve Kiev, Kazan ve Samara gibi farklı şehirlerden çok sayıda katılımın olduğu yaz okuluna, çeşitli bakanlıklardan uzmanlar, sivil toplum kuruluşları mensupları, avukatlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Bu sene dokuzuncusu düzenlenen Yaz okulunu başarı ile tamamlayan katılımcılar, sertifikalarını İKV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’dan aldılar. Bilindiği üzere, Türkiye’de AB Hukuku konusunda düzenlenen tek yaz okulu olan bu sertifikalı programa başvurular her yıl Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=994