GÜNDEMDEN » 2023 » İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, YEŞİL DİPLOMASİ HAFTASININ AÇIŞ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 25 Ekim 2023 tarihinde, Kocaeli Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi'nin AB Yeşil Diplomasi Haftası etkinliğine katılarak, etkinliğin açış konuşmasını yaptı. Bir seminer ve ardından çalıştay şeklinde düzenlenen etkinlikte Zeytinoğlu, Başkanı bulunduğu İKV ve Kocaeli Sanayi Odası’nın her ikisinin de AB Bilgi Merkezlerine ev sahipliği yaptığını ve gerek Kocaeli Sanayi Odası gerekse İKV olarak yeşil dönüşüme son derecede önem verdiklerini ifade etti. Başkan Zeytinoğlu konuşmasında, 1 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'ndan da söz ederek, çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre, hidrojen ve elektrik sektörlerinde AB’ye ihracatta ek bir karbon maliyetinin devreye gireceğini belirtti.

Seminer bölümünde İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye açısından Etkileri” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Doç. Dr. Nas, konuşmasında Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir yeşil büyüme stratejisi olduğunu ve Avrupa ekonomisinin temel yönelimlerinin önemli bir dönüşümden geçtiğini vurguladı. Doç. Dr. Nas, bir AB adayı ve gümrük birliği partneri olarak Türkiye’nin de bu dönüşümden etkilenmekte olduğunu vurguladı. Seminer, Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Berhan Pekey ve Prof. Dr. Engin Özdemir’in konuşmaları ile devam etti. 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=8855