GÜNDEMDEN » 2023 » İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, AVRUPA KOMİSYONU TİCARET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İLE GÖRÜŞTÜ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 5 Temmuz 2023 tarihinde, Avrupa Komisyonu Ticaret Genel Müdür Yardımcısı ve Birim Başkanı Nele Eichhorn ile görüştü. Türkiye’nin yanı sıra AB’nin komşuları, Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya ile ilişkiler ve sanayi, mal ticareti, düzenleyici iş birliği, kamu alımları konularından sorumlu olan Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Nele Eichhorn ile yapılan görüşmede Türkiye-AB arasındaki ilişkiler, gümrük birliği ve güncellenme konusu, vize serbestliği konusu ile ticaretteki son gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Başkan Zeytinoğlu, gümrük birliği kapsamında yaşanan sorunları ele aldı ve güncellenme ihtiyacını vurguladı. Başkan Zeytinoğlu İKV’nin sunduğu, Türkiye-AB ilişkilerinde “yeşil ve dijital gündem” oluşturarak var olan sorunları aşmaya yönelik bir öneriyi gündeme getirdi. Bu önerinin Türkiye’nin AB üyelik hedefinin yerini almayacağını, ancak ilişkileri tıkayan zorluk ve engelleri aşmak için bir ivme yaratabileceğini kaydetti. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Uzman Yardımcıları Sema Nur Yeniyıldız ile Ahmet Emre Usta eşlik etti.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=8764