GÜNDEMDEN » 2015 » UND GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın onur konuğu olduğu UND’nin 38. Olağan Genel Kurulu, 28 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 28 Şubat 2015 tarihinde, Genel Kurulun birinci günü gerçekleştirilen “Schengen Sürücü Vizesi Sorunu ve Ticarete Etkileri” konulu panelde İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz “Türk Vatandaşlarının  Vizesiz Avrupa Yolculuğu: Vize Serbestliği, Geri Kabul ve Sonrası” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Genel Kurula katılan İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ise, Türk vatandaşlarına yönelik AB üye ülkeleri tarafından uygulanan vize konusunda fikir ve görüşlerini paylaştı.

Schengen sürücü vizelerinin tartışıldığı panelde ABKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve UND Yönetim Kurulu AB Danışmanı Can Baydarol; Saint-Etienne Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahit Polat ve 5 kıtadaki 74 ülkeden 179 meslek örgütünü çatısı altında toplayan ve dünya çapında uluslararası karayolu taşımacılığı sektörünün çıkarlarını savunan etkin bir uluslararası kuruluş olan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) yetkilisi birer sunum gerçekleştirdi. Panelin oturum başkanlığını üstlenen UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener açış konuşmasında, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda güçlü bir ulaştırma ve lojistik sektörüne ihtiyaç duyduğunu, bu sektörün Türkiye’nin rekabet politikası haline gelmiş olduğunu söyledi ve ihracat odaklı büyüme ve kalkınma hedefleri arasında ulaştırma ve lojistik sektörünün gelişimine yönelik hedeflerin ön plana alınmaya başladığını hatırlattı.

Genel Kurulun ikinci gününde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, karayolu taşımacılığının 77 milyonu ilgilendiren bir sektör olduğunu vurgularken, AB ülkelerinin mevzuat dışı uygulamalarla Türk karayolu taşımacılığı sektörüne engeller çıkardığını; bu haksızlığı ortadan kaldırmak adına başlatılan mücadelenin devam edeceğini söyledi.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=778