GÜNDEMDEN » 2014 » “ KOMŞULUK POLİTİKASI VE GENİŞLEME MÜZAKERELERİNDEN SORUMLU YENİ KOMİSYON ÜYESİ HAHN’A BAŞARILAR DİLİYORUZ” | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

Kasım 2014 itibariyle görevi devralacak yeni Juncker Komisyonu’nun üyelerinin belirlenmesinden sonra, görev dağılımı da belli olmuştur. Buna göre “Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri"nden, Johannes Hahn sorumlu olacaktır. Halihazırdaki Komisyon’da bölgesel politikadan sorumlu olan Hahn, Avusturya’da gerek sanayide ve meslek kuruluşlarında gerekse siyasette deneyim kazanmış bir isimdir. Hahn daha önceki kariyerinde merkez sağ bir parti olan Avusturya Halk Partisi mensubu olmuştur.

Hahn önümüzdeki dönemde genişlemenin bir öncelik olmayacağı bir Komisyon’da görev yapacaktır. Daha önce Genişleme ve Komşuluk olarak belirlenen sorumluluk alanının bu kez kelimelerin sırası değiştirilerek Komşuluk ve Genişleme olarak adlandırılması, genişlemenin arka planda olacağı izlenimi vermektedir. Öte yandan, Türkiye ve Batı Balkanların müzakere sürecinin başarıyla tamamlanması yalnız bu ülkeler için değil, AB için de önemli bir prestij ve inandırıcılık meselesidir. Hahn’ın merkez sağ Avusturya  Halk Partisi’nin Türkiye’nin üyeliğine yönelik temkinli yaklaşımını benimsemek yerine, önümüzdeki 5 yılı verimli kullanarak, ilişkileri geliştirmeye ve müzakere sürecindeki engelleri çözüme kavuşturmaya önem vermesini diliyoruz.

Johannes Hahn: Kısa Özgeçmişi

Siyasi Kariyeri

Profesyonel Kariyer

Eğitim

 

 

 

 

 

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=499